Gotowanie dla Seniora, czyli co jedzą starsi Niemcy – poradnik dla Opiekunek

Przygotowywanie posiłków to jedna z najważniejszych części opieki nad Seniorem. Wielu z Was przekonało się, że nie łatwa ze względu na specyficzne przyzwyczajenia Seniorów lub restrykcyjne diety. Zdrowe jedzenie, dieta bogata w warzywa, uboga w tłuszcze trans to tylko teoria? Co i jak jedzą niemieccy seniorzy?

Każda początkująca w rodzinie Opiekunka ma początkowo obawy, czy jej potrawy zasmakują Seniorowi. Rozpoczynając pracę w danej rodzinie warto poznać przyzwyczajenia osoby, którą będzie się opiekowało. Szczegóły może przekazać również zmienniczka. Część niemieckich Seniorów lubi tradycyjną polską kuchnię, więc czasem warto poeksperymentować jeśli nie mamy dużych ograniczeń w postaci diety.
Niemiecka kuchnia różni się od siebie w zależności od landów. Ogólnie można powiedzieć, że podstawą tradycyjnych niemieckich potraw, które preferują seniorzy, jest mięso.

Śniadanie
Podstawą niemieckiego śniadania jest pieczywo do tego często dodaje się kiełbaski, lub słodkie dodatki w postaci marmolad, dżemów, serków czy kremów czekoladowych.

Obiad
Pewnie większość z Was przekonała się, że Niemcy nie jedzą zup codziennie, czasem w soboty. Niemiecka zupa to głównie zupa krem z cebuli, soczewicy czy zielonego groszku a także gęste zupy gulaszowe z dodatkiem mięsa lub ryb lub zupy warzywne z mięsnymi kulkami. Niektórym seniorom bardzo smakuje nasza polska zupa pomidorowa lub ogórkowa.
Niemcy preferują dania jednogarnkowe tzw. Eintopf, takie danie to z jednej strony oszczędność czasu a z drugiej oszczędność pieniędzy. W tej potrawie można przemycić rzadko jedzone przez Seniorów warzywa. Taki polski odpowiednik eintopf to fasolka po bretońsku czy bigos. Znane są również różnego rodzaju zapiekanki makaronowe i ziemniaczane.
Popularnym dodatkiem do mięs są ziemniaki, rzadko sałatki, surówki czy warzywa gotowane na parze. Ziemniaki jedzone są jako puree, w postaci klusek śląskich, placków czy sałatek (kartoffelsalat). Placki ziemniaczane jedzone są często na słodko z musem jabłkowym, rzadziej z gulaszem.

Popularne niemieckie potrawy
Pracując w niemieckiej rodzinie na pewno poznasz potrawy takie jak: kiełbasa z kapustą, Leberknödelsuppe (bawarska zupa z knedlami z wątróbki), Himmel und Erde (kaszanka na puree z ziemniaków i jabłek), knipp po bremeńsku (danie z kaszy owsianej z mięsem wołowo-wieprzowym) .

A co jadają Wasi Podopieczni?