Dieta śródziemnomorska i jej pozytywny wpływ na zdrowie

Drogie Opiekunki, Drodzy Opiekunowie Osób Starszych!
W obecnych czasach, z każdej strony dochodzą nas informacje o rewelacyjnych sposobach na pozbycie się zbędnych kilogramów. Postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z bardziej popularnych diet, a mianowicie diecie śródziemnomorskiej.

Mianem tej diety, określa się potrawy, które spożywają mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego (głównie Grecy i Włosi) od lat 60-tych. Ten sposób odżywiania stał się popularny ze względu na ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak nadciśnienie, miażdżyca czy otyłość. Co więcej, dieta ta ma pozytywny wpływ na wagę.

Dieta bazuje na dużej ilości zarówno gotowanych jak i surowych warzyw oraz owoców. Dodatkowo stosuje się pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony. Rezygnuje się z mięs, zwłaszcza czerwonego, a zastępuję się go rybami i drobiem. Duża ilość potraw z ziarnami zbóż, orzechami i warzywami strączkowymi stanowi źródło błonnika pokarmowego, który skutecznie chroni przed nowotworem jelita grubego.

Dieta śródziemnomorska przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała, jest lekkostrawna i stosowana w odpowiednich ilościach, dostarcza niezbędną ilość energii, białka i tłuszczu do organizmu. Jest to jeden z najlepszych sposobów na dostarczanie organizmowi witamin, minerałów i błonnika.

Na dobrą jakość tej diety w dużej mierze wpływają nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm bardzo potrzebuje do codziennych procesów życiowych, a które my zwykle dostarczamy w minimalnej ilości.

Stosowanie diety śródziemnomorskiej, to bardziej sposób odżywiania, niż restrykcyjna dieta odchudzająca, a pozbywanie się zbędnych kilogramów jest w tym przypadku „efektem ubocznym”. Według badań, stosowanie tej diety zmniejsza aż o 33% zachorowalność na nowotwór żołądka, obniża także ryzyko zgonu z powodu chorób serca i nowotworów.

Warto wiedzieć, że jest to jedna z nielicznych diet, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych i może być stosowana przez całe życie.

Drogie Opiekunki i Opiekunowie, dieta śródziemnomorska jest bardziej sposobem odżywiania się i stylem życia niż stricte dietą odchudzającą. Hamuje rozwój chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, dodatkowo poprawia zbilansowanie składników odżywczych. Dlatego gdybyśmy mieli polecić Wam dietę poprawiającą Wasze samopoczucie, to byłaby to zdecydowanie dieta śródziemnomorska.