Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Zawijaniec z makiem

Zawijaniec z makiem
Ciasto makowe w trochę innej formie. Typowy zawijaniec – rolada z ciasta drożdżowego i makowego nadzienia. Ciasto wychodzi słodkie, miękkie i przepyszne! Będzie pasowało nie tylko na wigilijny czy wielkanocny stół, ale zawsze wtedy, kiedy po prostu macie ochotę na "małe co nieco" z makiem w roli głównej.

Składniki:

Ciasto:

•  150 g cukru,
•  8 żółtek,
•  1 szklanka oleju,
•  1 kg mąki,
•  1,5 szklanki mleka.

Dodatkowo, na rozczyn będziemy potrzebować:

•  100 g drożdży,
•  1 łyżka cukru,
•  1 łyżka mąki,
•  ciepłe mleko.

Masa makowa:

•  750 g maku,
•  400 g cukru,
•  50 g margaryny,
•  20 g mąki,
•  4 białka,
•  10 g drożdży,
•  aromat migdałowy lub rumowy (albo 1 kieliszek rumu),
•  100 g bakalii (rodzynki, żurawina, orzechy włoskie).

Lukier:

•  cukier puder,
•  sok z cytryny,
•  starta skórka z cytryny.

Wykonanie:

W pierwszej kolejności przygotowujemy rozczyn z drożdży, cukru, mąki i ciepłego mleka. Pozostawiamy go w ciepłym miejscu aż do momentu podwojenia objętości. Po tym czasie dodajemy go do żółtek utartych z cukrem na pulchną masę. Następnie partiami dodajemy mąkę i ciepłe mleko i wyrabiamy ciasto. Pod sam koniec dodajemy także roztopioną, ciepłą margarynę oraz olej i wyrabiamy ciasto do momentu, kiedy przestanie się kleić do rąk. Pozostawiamy je przykryte czystym ręcznikiem kuchennym na 1 godzinę.

W tym czasie możemy się zająć masą makową. Dzień wcześniej mak płuczemy w zimnej wodzie, a następnie namaczamy go na noc we wrzątku. Następnego dnia odcedzamy go i mielimy w maszynce. Do maku dodajemy cukier, rozdrobnione drożdże oraz zimną zasmażkę zrobioną z mąki i tłuszczu. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą. Do masy dodajemy pianę ubitą z białek, aromat oraz bakalie (orzechy kroimy, rodzynki i żurawinę parzymy wcześniej na sitku wrzątkiem). Ponownie mieszamy.

Po godzinie, kiedy ciasto widocznie zwiększy swoją objętość, rozwałkowujemy je na stolnicy obsypanej mąką, na prostokąt o wymiarach 25x30cm. Na ciasto wykładamy równomiernie masę makową w taki sposób, żeby z każdej strony zostawić 3 cm wolnego miejsca. Ciasto zwijamy w rulon, przekładamy do formy wysmarowanej tłuszczem i zostawiamy na kolejną godzinę pod przykryciem. Na koniec smarujemy ciasto rozbełtanym jajkiem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170ºC przez około 50 minut.

Kiedy ciasto wystygnie przygotowujemy lukier. Sok z 2 cytryn mieszamy dokładnie z 3/4 szklanki cukru pudru na jednolitą masę. Jeśli lukier będzie zbyt rzadki dodajemy więcej cukru, jeśli zbyt gęsty – soku z cytryny. Kiedy uzyskamy odpowiednią konsystencję dodajemy do niego skórkę startą z 1 cytryny (wcześniej parzymy ją wrzątkiem i moczymy w rumie). Tak przygotowanym lukrem polewamy zimną roladę makową.


Smacznego!!

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.