Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech – poradnik dla Opiekunek osób starszych

Wielkanoc w Niemczech – poradnik dla Opiekunek osób starszych
Głównymi religiami w Niemczech są katolicyzm i ewangelicyzm. Dzięki temu, święta Wielkanocne w Niemczech są bardzo barwne i pełne ciekawych zwyczajów i tradycji. Każdy niemiecki Land (a jest ich 16) obchodzi Wielkanoc nieco odmiennie. Najbardziej hucznie, obchodzi się Wielkanoc w Badenii-Wirtembergii, Hesji, Bawarii, Północnej Nadrenii-Westfalii, w Saksonii oraz Turyngii.

Już przed Wielkim Tygodniem, Niemcy zdobią ogrody, domy oraz balkony barwnymi pisankami. Kolorowe jajka wieszają na drzewach lub gałązkach. Pisanki to symbol nowego życia i zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Pierwszy ciekawy zwyczaj Wielkiego Tygodnia związany jest z Wielkim Czwartkiem. Jest to tzw. Gründonnerstag (Zielony Czwartek). W tym dniu tradycyjnie zjada się coś zielonego a także maluje się na zielono pisanki. Na stołach w tym dniu nie może zabraknąć tradycyjnego frankfurckiego zielonego sosu podawanego z jajkami na twardo. Sos ten przyrządzany jest z 7 ziół: natki pietruszki, ogórecznika, szczawiu, trybuli, rzeżuchy, krwiściągu lekarskiego oraz szczypiorku. Ciekawostką jest fakt iż we Frankfurcie znajduje się nawet pomnik tego dania, a co roku w maju odbywają się Festiwale Zielonego Sosu.

Wielki Piątek jest ustawowo wolny od pracy. Wielki Piątek zwany jest w Niemczech Cichym Piątkiem (Stiller Freitag) . W tym dniu odbywają się w wielu kościołach misteria upamiętniające śmierć Jezusa. Niemieckie rodziny wybierają się wspólnie na nabożeństwa po których odbywa się w salkach katechetycznych - agape – wspólny posiłek składający się z chleba, wody oraz wina. W Niemieckich domach nie przestrzega się jednak ścisłego postu, więc na stołach w piątek można spotkać się z potrawami mięsnymi. Niemcy w tym dniu jedzą również ryby oraz jajka. W Wielki Piątek kultywowaną przez wszystkie rodziny tradycją jest ukrywanie upominków dla najmłodszych (np. w ogrodzie). Jednak szukanie prezentów odbywa się dopiero po wielkanocnym śniadaniu.

W Wielką Sobotę (der Karsamstag) w Niemczech nie święci się pokarmów, tradycją niektórych regionów (głównie w północnych i środkowych Niemczech) jest natomiast święcenie ognia. Księża rozpalają przed Kościołami wielkie ogniska, z których wierni odpalają swoje świece paschalne, które kładą na stół podczas posiłków. Ogień ma zapewnić szczęście i radość w rodzinie.

Wielka Niedziela (tzw. Ostersonntag) jest dniem szukania przez dzieci Wielkanocnych upominków (głównie słodyczy). Wielka Niedziela rozpoczyna się uroczystą Mszą Świętą, po której odbywa się w Niemieckich domach obfite śniadanie Wielkanocne. Na Niemieckich stołach królują podczas śniadania Wielkanocnego: jajka, wędliny, pasztety, sernik i oczywiście tradycyjna niemiecka kiełbasa. Centralne miejsce na stole zajmuje poświęcona w Wielką Sobotę świeca.

Wielki Poniedziałek (Ostermontag) jest dniem odpoczynku i odwiedzin rodzinnych. Nieznana jest w Niemczech polska tradycja oblewanego poniedziałku.


Niemiecki słowniczek
Polskie Niemieckie
Wielkanoc
święto wielkanocne
Wielki Tydzień
Wielki Czwartek
Wielki Piątek
Wielka Sobota
Niedziela Wielkanocna
Poniedziałek Wielkanocny


jajko wielkanocne
malować jajka
ozdabiać
baranek wielkanocny
zając wielkanocny
ciasto wielkanocne
bukiet wialkanocny
potrawy wielkanocne
poświęcić potrawy
święconka
kurczątko
obrzęd, obyczaj wielkanocny
wielkanocne polewanie
wielkanocna świeca
pocztówka wielkanocna
das/die Ostern
das Osterfest
die Karwoche
der Gründonnerstag
der Karfreitag
der Karsamstag / Ostersamstag
der Ostersonntag

der Ostermontag

das Osterei

die Eier bemalen
schmücken
das Osterlamm
der Osterhase
der Osterkuchen
der Osterstrauß
die Osterspeisen
die Speisen weihen
geweihtes Ostermahldas
Küken
der Osterbrauch
Ostergießen
Osterkerze
Osterpostkarte

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.