Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Uwaga komary! Domowe sposoby na owady żądlące - Poradnik dla Opiekunek osób starszych

Uwaga komary! Domowe sposoby na owady żądlące - Poradnik dla Opiekunek osób starszych
Lato to nie tylko przyjemna temperatura powietrza, odpoczynek nad wodą czy przesiadywanie do późnych godzin nocnych w ogrodzie. Lato to również pora roku, podczas której możemy nabawić się insektofobii, bo kto z nas nie odgania rękami małych owadów, które brzęczą koło ucha? Jak spać przy otwartym oknie jak tuż za nim czai się cała armia uzbrojonych w żądło komarów wabionych dwutlenkiem węgla wydychanym przez nasze organizmy?


Nie od dziś wiadomo, że pierwszą linią obrony jest odpowiednie ubranie, tylko kto przy temperaturze sięgającej 30st C będzie chodził w spodniach do kostek i bluzkach z długimi rękawami? Również kolor ubrania może przyciągać lub odstraszać owady. Wybierajmy więc na lato ubrania w jasnych kolorach, rezygnujmy z ciemnych i jaskrawych (które przyciągają muszki, osy i pszczoły). Co jeszcze może pomóc? Komary przyciąga wilgoć, którą emituje ludzki organizm podczas pocenia się, warto więc przed wieczornym spacerem wziąć prysznic aby nieco ograniczyć atak tych krwiożerczych owadów. Dodatkowo powinniśmy ograniczyć używanie kwiatowych i owocowych kosmetyków. Czy wiecie, że komary przyciąga kwas mlekowy, który nasz organizm wytwarza w większych ilościach po wysiłku fizycznym lub po spożyciu soku z pomidorów?


Komar? Osa? Mucha? Jak się przed nimi ustrzec? Używać markowych produktów odstraszających, które często są przyczyną alergii i podrażnień czy może samodzielnie wykonać maści i spraye?


OLEJKI ETERYCZNE, które odstraszają owady!


Aby pozbyć się skrzydlatych gości warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne.
- olejek trawy cytrynowej (skuteczny również na muchy i meszki)
- olejek goździkowy
- olejek paczulowy
- olejek eukaliptusowy (a w szczególności olejek citronella)


Komary nie lubią w szczególności olejku
- rozmarynowego
- z mięty pieprzowej
- geranium
- lawendowego (który odstrasza również pajęczaki)
- bazyliowego
- z kopru włoskiego
- z tymianku
- cytrynowego i pomarańczowego (w tym przypadku należy zrezygnować z ekspozycji na światło, gdyż olejki cytrusowe powodują uczulenia słoneczne)
- cynamonowego (którego nie stosuje się bezpośrednio na skórę)


Przy komponowaniu sprayu na owady warto użyć mieszanki 2-5 rodzajów olejków. Olejki rozcieńczamy w oleju bazowym, aby stworzyć roztwór 5-10%. Czyli prościej mówiąc 10-20 kropli olejków zapachowych mieszamy z 2 łyżkami oleju bazowego. Za olej bazowy może posłużyć nam używany bardzo często w kuchni olej słonecznikowy, sojowy lub z pestek winogron, lub kosmetyczny olejek jojoba lub ze słodkich migdałów. Najlepszym bazowym olejkiem jest olej Moringa który wiąże w sobie lotne substancje zapachowe olejków i szybko się wchłania.


Olejek na komary przykład:
100 ml olejku Moringa
30 kropli olejku z trawy cytrynowej, 30 kropli olejku z goździków, 20 kropli olejku eukaliptusowego.

Wszystkie składniki zmieszać ze sobą i nakładać na zagrożone pogryzieniem miejsca co 1-2h
Zamiast olejku możemy użyć 100ml alkoholu etylowego 70% lub 100ml wody, i otrzymamy wtedy delikatny spray, który przelewamy do buteleczki z ciemnego szkła z atomizerem. Taki spray można rozpylić również na ubraniu. W przypadku wersji z wodą, spray należy zużyć w ciągu 1 doby.


Mikstura odstraszająca komary z liści orzecha włoskiego
200 ml octu jabłkowego
2 liście orzecha włoskiego


Liście orzecha włoskiego należy uprzednio dokładnie umyć i osuszyć. Następnie kroimy je na małe kawałki i zalewamy octem. Taką mieszankę gotujemy przez 10 min. Odcedzamy, przelewamy do małego słoiczka i smarujemy miejsca narażone na ugryzienia


Krem przeciwko owadom
30-40g oleju kokosowego
5 kropel dowolnych olejków z powyższej listy


Olej dajemy do małego garnuszka i rozpuszczamy na małym palniku. Następnie dodajemy olejki.


Jeśli mimo stosowania produktów odstaraszających jakiś owad nas ugryzie, możemy skorzystać z darów natury, które ukoją swędzenie. Może to być kwiaty stokrotki pospolitej, liście szczawiu, natka pietruszki, babka lancetowata. Rośliny te rozcieramy i przykładamy na ugryzienie. Ukąszenia łagodzi również sok z cebuli, czosnku, pora lub mięty pieprzowej.


Życzymy Wam miłych letnich wieczorów bez użądleń.Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.