Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Sypialnia dla seniora – jak stworzyć wygodne i przyjazne miejsce dla starszej osoby.

Sypialnia dla seniora – jak stworzyć wygodne i przyjazne miejsce dla starszej osoby.
Choć stworzenie sypialni przyjaznej seniorowi może się wydawać zadaniem banalnym, to jednak kiedy zaczynamy planować jej urządzanie, okazuje się, że jest sporo detali, na które musimy zwrócić uwagę.

DROBIAZGI, KTÓRE UŁATWIAJĄ CODZIENNE FUNKCJONOWANIE

1. Wstawanie z łóżka, dla osoby starszej czasami jest dość dużym wyzwaniem. Warto więc wyposażyć łóżko w elementy, które będą pomagały w podnoszeniu się do pionu. Świetnie sprawdzają się modele, które od razu wyposażone są w wysokie barierki. Spełnią nie tylko rolę zabezpieczającą, ale będa stanowiły doskonałe podparcie do podciągnięcia się.

2. Sypialnia, poza miejscem w którym starsza osoba wypoczywa, często służy także jako przebieralnia. Szafki powinno umieścić się w taki sposób, aby do każdej z nich senior miał swobodny i łatwy dostęp. Dobrze jest także w takim miejscu ustawić mały stół, czy krzesła, na których można swobodnie rozłożyć ubrania. Krzesło w „przebieralni” jest niezbędnym elementem dla osoby starszej, która może mieć problemy z zachowaniem równowagi. Powinniśmy także pamiętać o odpowiedniej ilości miejca, aby starsza osoba miała go wystarczająco dużo na swobodne przebranie. A więc z jednej strony dość dużo przestrzeni, z drugiej natomiast elementy, które pozwolą na podparcie się w razie utraty równowagi.

3. Powinniśmy także zaplanować sypialnię w taki sposób, aby wieczorne rozrywki, takie jak czytanie czy oglądanie telewizji nie wiązały się z utrudnieniami. Poręczna szafka przy łóżku, odpowiednie oświetlenie do czytania, łatwy dostęp do telewizora, to elementy, o których warto pomyśleć już na etapie planowania rozmieszczenia mebli.

4. Ponieważ wiele starszych osób często nocą odwiedza łazienkę, powinniśmy się upewnić, że przejście między nią, a sypialnią jest zupełnie bezpieczne, nawet w przypadku braku światła. Świetnie może się tutaj sprawdzić delikatne oświetlenie, które starsza osoba może włączyć tuż po wstaniu z łóżka.

5. Naszą uwagę powinnien zwrócić także dywan. Młoda osoba właściwie nie będzie odczuwała różnicy wysokości, jaka pojawia się na podłodze po jego położeniu. Jednak dla osoby starszej, która ma problemy z poruszaniem się, nawet takie niewielkie przeszkody mogą być uciążliwe. Najlepszym rozwiązaniem, jesli już zdecydujemy się na położenie dywanu, jest wykorzystanie wykładziny, którą kładziemy na całej podłodze. Powinna być dość twarda i pozbawiona na przykład „futrzanego” wykończenia, aby chodzenie po niej było łatwe. To oczywiście ułatwia także korzystanie z chodzików czy wózka. Jeśli bardzo zależy nam na położeniu mniejszego dywanu, powinniśmy się upewnić, że jest w całości dobrze przymocowany do podłogi i nie ślizga się po niej. Szczególną uwagę należy zwrócić na brzegi i rogi.

ODPOWIEDNIE ŁÓŻKO

Wysokość
Jednym z najważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając łóżko dla starszej osoby, jest jego wysokość. Najbardziej wygodne jest łóżko, którego powierzchnia znajduje się mniej więcej na wysokości kolan. Zbyt duża lub zbyt niska wysokość może bowiem utrudniać wstawanie. Choć większa odległość od podłogi może się wydawać bardziej praktyczna, to jednak „wspinanie” się na łóżko nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ może się skończyć utratą balansu. Z kolei wstawanie ze zbyt nisko ułożonej powierzchni wymaga dużej siły i sporego wysiłku mięśni.

Podpórki i drabinki
Generalnie można je podzielić na dwie grupy.
– przymocowane do łóżka: tu dostępne są modele na stałe połączone ze specjalistycznymi łóżkami, lub podpórki, które można zamocować samodzielnie. Przy ich zakupie trzeba pamiętać o wysokości materaca – dzięki temu można łatwo obliczyć, jaka będzie ostateczna wysokość takiej podpórki.
– podpórki i drabinki do wstawania – przeznaczone dla osób, które mają problemy ze wstawaniem z łóżka. Powinny znajdować się w zasięgu ręki, aby można było się na nich wesprzeć czy podciągnąć już przy wstawaniu z łóżka.

Regulowany stelaż
Doskonale sprawdza się w praktyce. W zależności od dolegliwości, można umieścić nieco wyżej głowę – świetne rozwiązanie w przypadku problemów z refluksem. Przy dolegliwościach związanych z opuchniętymi czy zmęczonymi nogami, można podnieść nieco nogi.
Stelaże z regulacją doskonale się sprawdzają w przypadku opieki nad osobą leżącą. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie nie tylko osobie starszej, ale także jej opiekunowi. Technologie w nich zastosowane sprawiają, że nie ma potrzeby zakupu specjalistycznego łóżka, tak więc można je zamontowac właściwie w każdym modelu.

MATERAC DLA SENIORA

Wybieranie materaca dla starszej osoby właściwie niczym nie różni się od wybierania go dla każdego innego. Jest jednak jeden element, na który warto zwrócić uwagę. Starsze osoby są zazwyczaj tymi, które mają już sporo problemów ze zdrowiem, dlatego warto się skupić na konkretnych dolegliwościach i „pod nie” wybierać odpowiedni model.
Generalnie powinniśmy pamiętać o tym, aby materac nie był za miękki. Choć może się wydawać wygodny, to wstawanie z niego wymaga sporego wysiłku, co na dłuższą metę jest męczące.

Klasyczne sprężynowe konstrukcje
Przez wiele starszych osób uważane za najbardziej wygodne. I rzeczywiście moga takie być, jeśli wybierze się model dobrej jakości. Ponieważ starsze osoby czasami nie lubią wymieniać podłoża, na którym śpią, warto pomyśleć o modelu, który będzie bardziej trwały i posłuży przez dłuższy czas.

Lateksowe modele
Można zaliczyć je do jednych z najbardziej wygodnych i takich, które mogą dopasować się do wielu różnych potrzeb osoby starszej. Są bardzo dobrym wyborem w przypadku chorób związanych z kręgosłupem, ponieważ doskonale wspierają całe ciało. Ze względu na dużą tolerancję wagową, zakup jest łatwiejszy, bo znika problem dokładnego dopasowania do wagi. Nie ma więc potrzeby angażowania seniora w cały proces testowania.
Przy chorobach układu oddechowego, takich jak astma, także polecany jest tego typu wyrób, ze względu na stałą świeżość, którą takie modele zachowują. Dbanie o ich czystość jest niezwykle proste i ogranicza się do prania pokrowca co jakiś czas.
Lateksowy materac jest również bardzo elastyczny, co pozwala połączyć go z każdym modelem regulowanego stelaża.

Pianka termoelastyczna – jak stworzona dla seniora
Materace termoelastyczne to jedne z tych modeli, które od razu przychodzą na myśl przy wybieraniu najbardziej odpowiedniego podłoża do spania dla starszej osoby.
Pianka visco posiada bardzo charakterystyczne właściwości, których nie ma żaden inny materiał. Pod wpływem ciepła doskonale dopasowuje się do ciała i w bardzo znaczący sposób eliminuje na nie nacisk. Jest więc idealnym wyborem, jeśli chory cierpi na bóle mięsni – na przykład spowodowane długotrwałym leżeniem (takie modele polecane są także dla osób stale leżących).
Zmniejszenie nacisku na ciało z kolei sprzyja poprawieniu krążenia krwi w całym ciele, tak więc jest to dobry wybór także dla starszych osób, które cierpią z powodu zaburzeń krążenia krwi.
Kupując materac termoelastyczny dla seniora trzeba jednak pamiętać o dość specyficznych właściwościach takiego podłoża do spania. Po pierwsze jest ono dość miękkie, dlatego nie sprawdzi się, jesli starsza osoba woli spać na twardym materacu. Po drugie może lekko grzać, tak więc nie polecamy takich modeli, jeśli ktoś ma nocne duszności. W pozostałych przypadkach to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie, że można połączyć je z regulowanym stelażem.

Wykorzystanie zalet pokrowców
Nowoczesne materace to nie tylko materiały, które można znaleźć we wnętrzu, ale także wilofunkcyjne pokrowce. Warto pomyśleć i o dobraniu takiego, który może zapewnić starszej osobie większy komfort. Wielu seniorów cierpi na bezsenność, co spowodowane jest różnymi czynnikami. Pokrowce z włóknem węglowym działają relaksująco i uspokajająco. Włókno węglowe ściąga kationy z ciała gromadzone na nim przez cały dzień, a przywrócenie równowagi ułatwia zasypianie.

Jeśli konieczne jest dbanie o czystość materaca, warto wykorzystać pokrowce z „aplikacją srebra”. Poszczególne materiały są nasączane związkami srebra, które działają bakteriobójczo i znacznie ułatwiają utrzymanie całego łóżka w czystości. 

Jak widać sporo jest elementów sypialni seniora, na które warto zwrócić uwagę. To drobne udoskonalenia, które jednak możemy wprowadzić, aby korzystanie z pokoju było wygodniejsze i łatwiejsze.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.