Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Starsi ludzie pachną... bardziej słodko!

Starsi ludzie pachną... bardziej słodko!
Czy zgadniecie, która grupa społeczna pachnie najmniej przyjemnie?
"On pachnie starością" – gdy tylko 41-letnia kobieta przytula się do swojego ojca, przychodzi jej do głowy taka właśnie myśl. Ma rację, a jej ojciec nie jest wyjątkiem. Zapach ciała zmienia się z wiekiem, a ludzie starsi rzeczywiście pachną inaczej niż młodzi.
"Zawsze tak uważano, ale teraz badania naukowe dowiodły prawdziwości tego stwierdzenia" – mówi prof. Jessica Freiherr z Uniwersytetu RWTH w Aachen w Niemczech zajmująca się badaniem zapachów.

W badaniach przeprowadzonych w Filadelfii, do których odnosi się pani profesor, młodsi pacjenci mieli problemy z dokładnym rozpoznaniem zapachu starszych pacjentów.

Ale pojawiła się jedna duża niespodzianka: w porównaniu z zapachami osób młodszych i w wieku średnim zapach ludzi starszych określono jako najprzyjemniejszy i najmniej intensywny. Zapach mężczyzn młodych i w średnim wieku został określony jako najgorszy.

Powodem jest męski hormon testosteron, którego metabolity wydzielają silny zapach. Nic więc dziwnego, że zapach kobiet został uznany za zdecydowanie bardziej neutralny.

Według Freiherr takie oceny wynikają z tego, że badani nie wiedzieli, co wąchają: "Jeśli zostaliby poinformowani, że to pot osób starszych, wynik badań z pewnością byłby inny".
Aby przeprowadzić badanie, do koszul osób z grupy eksperymentalnej przyszyto specjalne poduszeczki. Następnie poproszono ich o noszenie tego przez trzy dni. Potem uczestnicy mieli powąchać poduszeczki.

"Kontekst odgrywa bardzo ważną rolę w rozpoznawaniu zapachów. Jeśli ktoś uważa, że skarpety śmierdzą serem, będzie porównywać zapach sera do zapachu śmierdzących stóp" - twierdzi Freiherr. Według niej przekonanie, że starsi ludzie brzydko pachną, wzięło się prawdopodobnie z różnych zapachów obecnych w domach spokojnej starości.

Zapach ciała jest wynikiem rozkładania przez bakterie części składowych potu. W 99 proc. składa się on z wody, która paruje. Pozostałe składniki to cukier, amoniak, mocznik i sól (między innymi chlorek sodu).

Bakterie lubią środowisko ciepłe i wilgotne – miejsca takie jak pachy, szczelnie otulone obuwiem stopy, a nawet zagłębienia w silnie zaakcentowanych zmarszczkach. W takich miejscach mają mnóstwo pożywienia, dlatego gwałtownie się namnażają, co w pewnym momencie zaczynamy odczuwać jako przykry zapach.
Niektóre starsze osoby pachną mniej intensywnie niż za młodu. W miarę spadku produkcji hormonów człowiek traci podskórną warstwę tłuszczu, a zdolność wydzielnicza gruczołów ulega zmianie. Jeśli osoby charakteryzują się silnym zapachem ciała (i nie dotyczy to wyłącznie osób starszych), może to być spowodowane różnymi czynnikami. Niski poziom higieny, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, niektóre produkty spożywcze i nadwaga – wszystko to ma negatywny wpływ na zapach ciała.

Stęchlizna

"Kolejnym powodem nieprzyjemnego zapachu ciała osób starszych są choroby, które często przychodzą z wiekiem" - uważa dr Heiko Grimme, dermatolog ze Stuttgartu. Na przykład oddech ludzi cierpiących na choroby nerek ma zapach moczu.

Nietrzymanie moczu to kolejny problem osób starszych.
Co więcej, ludzie starsi mogą zażywać leki, które również wpływają na zapach ciała. Inne powody cytowane przez Grimmego to na przykład używanie mydeł i perfum, które dla innych pachną "starością", lub też zapach stęchlizny z wiekowych już mebli, w których ludzie starsi trzymają swoje ubrania.

U wielu osób po 55. roku życia zmysł węchu zaczyna zanikać, dlatego mogą nie zdawać sobie sprawy, że dla osób młodszych ich zapach jest nieprzyjemny.

Grimme radzi ludziom starszym, by uświadomili sobie wszystkie te kwestie i poważniej podchodzili do higieny osobistej: "Nie można sobie odpuścić". Freiherr uważa, że osoby wydzielające intensywny zapach powinny nosić ubrania wykonane z bawełny lub innych naturalnych włókien. Raz założone ubranie pod żadnym pozorem nie może wylądować w szafie. Należy je wyprać, w przeciwnym razie "pozostaną na nim bakterie, które będą w szafie żyć i się rozmnażać".
Osobom cierpiącym na nietrzymanie moczu Birgit Huber z IKW, frankfurckiego stowarzyszenia producentów produktów do pielęgnacji ciała i detergentów, radzi stosować absorbenty, takie jak wkładki lub specjalna bielizna. W Niemczech ponad 4 mln osób cierpi na nietrzymanie moczu, większość z nich to ludzie po 65. roku życia.

"Zapachowe produkty do włosów i skóry wraz z silnym dezodorantem również są dobrym rozwiązaniem dla osób wydzielających intensywny zapach" – uważa Huber. Dezodoranty hamują rozprzestrzenianie się bakterii i pomagają ukryć przykry zapach. Powinno się je stosować na czystą skórę. Na rynku są również antyperspiranty, które blokują lub zmniejszają wydzielanie potu, co redukuje rozwój bakterii i pozostawia odpowiedni zapach ciała.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.