Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Seniorzy na diecie wegańskiej i wegetariańskiej - bilansowanie składników odżywczych

Seniorzy na diecie wegańskiej i wegetariańskiej - bilansowanie składników odżywczych
Każda osoba ma swoje przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe, również niemieccy Seniorzy, którymi opiekują się Opiekunki osób starszych firmy Pronobel bywają wegetarianami czy weganami.
Osoby rezygnujące ze spożywania mięsa powinny kłaść szczególny nacisk na dbanie o zbilansowanie składników odżywczych swojej diety.  

Jakie korzyści płyną z diety wegetariańskiej/wegańskiej?
Badania dowodzą, że wegetarianie 40% rzadziej chorują na raka
Wegetarianie i weganie są statystycznie szczuplejsi ponieważ spożywają mniej tłuszczów nasyconych a więcej błonnika.
Poziom cholesterolu u wegetarian i wegan jest znacznie niższy, dzięki temu maleje u nich zachorowalność na miażdżycę.
Wegetarianie  weganie dzięki spożywaniu większej ilości błonnika rzadziej zapadają na choroby jelit, kamicę żółciową oraz uchyłkowatość jelita.

Składniki odżywcze ważne dla wegetarian (ale nie wegan)? Co do nich należy?

Żelazo
Bezmięsnym źródłem żelaza jest: fasola, soczewica, mąka z pełnego przemiału, mąka owsiana, suszone owoce, ciemnozielone warzywa liściaste, orzechy, pietruszka, wzbogacone płatki zbożowe i żółtka jaj
Żelazo niezbędne jest do tworzenia hemoglobiny w krwinkach czerwonych.
Objawy anemii żelazowej to zmęczenie, apatia, ogólne osłabienie, bladość skóry, tracenie tchu, zaburzenia smaku, dzwonienie w uszach.
Co wspomaga przyswajanie żelaza: witamina C, produkty zawierające żelazo należy łączyć więc z sokami warzywnymi lub owocowymi.

Witamina B12
Bezmięsne źródła witaminy B12 to mleko oraz produkty mleczne, jaja, żywność dodatkowo wzbogacana witaminą B12, mleko sojowe, płatki zbożowe, ekstrakty drożdżowe, preparaty witaminowe.
Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz w procesie tworzenia krwinek czerwonych.
Objawy niedoborów witaminy B12 to zmęczenie, drażliwość, przeczulica w obrębie stóp i dłoni.

Wapń
Źródłem wapnia jest przede wszystkim: mleko oraz produkty mleczne, wzbogacone produkty sojowe (mleko, jogurty, tofu), orzechy ( w szczególności migdały), ciemnozielone warzywa liściaste, ziarno sezamowe, pestki słonecznika
Wapń niezbędny jest do tworzenia i utrzymania zdrowych kości i zębów, zapobiega osteoporozie.
Objawy niedoboru wapnia to osteoporoza, zwiększona łamliwość kości
Co wspomaga przyswajanie wapnia? Produkty bogate w wapń należy spożywać wraz z witaminą D. Naturalnym jej źródłem są oczywiście promienie słoneczne, ale jest również obecna w margarynie, wzbogaconych produktach zbożowych.

Kwas foliowy
Kwas foliowy występuje w zielonych warzywach liściastych, fasoli, jajach, owocach, orzechach ziemnych, ekstrakcie drożdżowym, pełnoziarnistych produktach zbożowych.
Kwas foliowy niezbędny jest do tworzenia krwinek czerwonych.
Objawem niedoboru kwasu foliowego jest ogólne przemęczenie
 
Pożywienie wegan stanowią WYŁĄCZNIE produkty pochodzenia roślinnego. Niestety nie da się rozwiązać u wegan problemu niedoborów witaminy B12 bez jej suplementacji, ponieważ występuje ona tylko w produktach odzwierzęcych.
 
Mini słowniczek:
Najwazniejsze słówka
polski niemiecki
Dieta wegetariańska
Dieta wegańska
Żelazo
Fasola
Soczewica
Mąka pełnoziarnista
Mąka owsiana
Suszone owoce
ciemnozielone warzywa liściaste
orzechy
pietruszka
płatki zbożowe
żółtka jaj
objawy niedoboru….
Zmęczenie
Apatia
ogólne osłabienie,
bladość skóry
tracenie tchu
zaburzenia smaku
Witaminy
Mleko
produkty mleczne
jaja
mleko sojowe,
ekstrakty drożdżowe
preparaty witaminowe.
Drażliwość
Wapń
Ziarno sezamowe
Pestki słonecznika
vegetarische Diät,  
vegane Diät,  
Eisen,
Bohnen,
Linsen,
Vollkornmehl,  
Hafermehl,  
Trockenfrüchte,
Dunkelgrünes Blattgemüse,
Nüsse,
Petersilie,
Haferflocken,
Eigelb,
Mangelerscheinungen….
Müdigkeit,
Apathie,
allgemeiner Schwächung,
Hautblässe,
Atemlosigkeit,
Appetitlosigkeit,
Vitamine,
Milch,
Milchprodukte,
Eier,
Sojamilch,
Hefeextrakt,
Vitaminpreparate,
Reizbarkeit,
Kalzium,
Sesamkerne,
Sonnenblumenkerne

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.