Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Ryba wpływa na wszystko

Ryba wpływa na wszystko
Drogie Opiekunki i Opiekunowie Osób Starszych.
Jednym z podstawowych błędów żywieniowych jakie popełniamy, jest spożywanie zbyt małej ilości ryb – powinniśmy jeść je przynajmniej 2 razy w tygodniu! Co cennego mają w sobie i dlaczego są tak ważne w naszej diecie? Poznajcie 5 powodów, dla których warto jeść ryby.

1. Kwas omega-3

Ryby, szczególnie te tłuste, to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla prawidłowej pracy serca. Dbają także o układ krążenia, obniżają ciśnienie oraz zmniejszają poziom tzw. złego cholesterolu. Naukowcy udowodnili, że ryby działają przeciwmiażdżycowo, przeciwalergicznie, przeciwnowotworowo i przeciwdepresyjnie. Do ryb tłustych, bogatych w kwasy omega-3, zaliczyć można przede wszystkim łososia, tuńczyka, makrelę, sardynki oraz śledzia.

2. Źródło białka

Biało jest niezbędne dla właściwego rozwoju organizmu, znacząco wpływa na zdolności intelektualne oraz na funkcjonowanie układu immunologicznego i nerwowego. Ryby, w porównaniu do mięs i drobiu to najlepiej przyswajalne i lekkostrawne białko.

3. Witaminy

Ryby tłuste, to bogate źródło witamin A, D i E, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Ryby chude, to dobre źródło witamin z grupy B, szczególnie B12, która utrzymuje sprawność układu nerwowego. Główne znaczenie ma jednak witamina D, która odpowiada za mocne kości i zęby, pełni funkcje regulacyjne wielu narządów i tkanek oraz zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy słonecznych dni jest znacznie mniej, bardzo ważne jest uzupełnianie niedoboru witaminy D właśnie przez jedzenie ryb.

4. Składniki mineralne

Ryby to główne źródło takich składników mineralnych jak fosfor, siarka, chlor, potas, sód, wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan czy selen. Dodatkowo ryby morskie są bogatym źródłem jodu, którego niedobór powoduje niedoczynność tarczycy. Aby zaopatrzyć organizm w wapń, należy spożywać małe ryby łącznie z ośćmi np. sardynki.

5. Wartość energetyczna

Ryby charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i są niezbędnym składnikiem zdrowej diety. Te z gatunków chudych, dostarczają duże ilości białka przy niskiej wartości energetycznej (50-100kcal/100g), dlatego chude ryby jak dorsz, pstrąg, sola czy mintaj polecane są osobą odchudzającym się i dbającym o linię.Drogie Opiekunki, Drodzy Opiekunowie Osób Starszych, korzyści z jedzenia ryb są więc niezaprzeczalne, dlatego zwróćcie uwagę, aby także do Waszej diety zawitały ryby. Bo ryba wpływa na wszystko :)

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.