Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Przepis na strudel z jabłkami!

Przepis na strudel z jabłkami!
Drogie Opiekunki oraz Drodzy Opiekunowie Osób Starszych!

Strudel z jabłkami (Apfelstrudel) to jedno z najpopularniejszych zimowych ciast w Niemczech. Smakuje najlepiej na ciepło, podane z sosem waniliowym, lodami, bitą śmietaną, czy cukrem pudrem. Przygotowaliśmy dla Was przepis na to wyjątkowo smaczne ciasto!

Będziecie potrzebować:
Składniki na ciasto:
 • 250 g mąki pszennej typu 550
 • 1 jajko
 • szczypta soli
 • 1 łyżka miękkiego masła
 • 1 łyżka octu
 • 100 ml mleka
Składniki na nadzienie:
 • ok. 1,5 kg jabłek
 • 100 g rodzynek
 • 100 g cukru
 • 70 g bułki tartej
 • 50 g masła
Dodatkowo:
 • ok. 200 g masła
 • olej
 • wybrany dodatek np. bita śmietana, lody, cukier puder
   
Sposób przygotowania:

Wsypujemy mąkę do miski, dodajemy do niej jajko, sól, masło (miękke), ocet oraz mleko (lekko podgrzane). Następnie ugniatamy ciasto na blacie posypanym mąką przez ok. 10 min. aż będzie jednolitą, nieklejącą się masą i formujemy je w kulę. Obtaczamy je w oleju i przekładamy do miski wysmarowanej olejem. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na około 30 minut.

Następnie zajmujemy się nadzieniem. Masło roztapiamy, dodajemy do niego bułkę tartą, przysmażamy na złocisty kolor i odstawiamy do ostygnięcia. Myjemy jabłka, obieramy i kroimy na ćwiartki, a następnie mieszamy je z rodzynkami i cukrem.

Po 30 minutach ciasto dzielimy na pół. Pierwszą połowę ciasta kładziemy na posypaną mąką ścierkę i rozciągamy ciasto tak mocno, aby widać było wzór ściereczki pod nim. Roztapiamy 200 g masła i smarujemy nim ciasto, najlepiej użyć do tego pędzelka. Rozkładamy na górę bułkę tartą, pozostawiając ok. 3 cm odstępu od brzegów. Na bułkę wykładamy połowę przygotowanych przez nas jabłek, zwracając uwagę, aby były w miarę suche. Krótsze boki ciasta nakładamy na nadzienie i zwijamy ciasto w roladę wzdłuż dłuższego boku.

Ciasto przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i smarujemy z góry roztopionym masłem. Pieczemy przez ok. 45 minut w temperaturze 200°C. Następnie wyciągamy strudel i ponownie smarujemy roztopionym masłem.
Podczas pieczenia wykonujemy te same czynności z drugą połową ciasta.
Upieczony strudel odkładamy do ostygnięcia, kroimy w grube kawałki i podajemy z ulubionym dodatkiem na ciepło lub zimno.


Życzymy smacznego!

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.