Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Prowadzisz? Wypróbuj "niewidoczną wycieraczkę"!

Prowadzisz? Wypróbuj "niewidoczną wycieraczkę"!
Poruszanie się autem wiosną lub jesienią jest bez wątpienia nieco trudniejsze, niż w trakcie pozostałych pór roku. Zapadający zmrok, oślepiające światła z naprzeciwka, a do tego często padający deszcz lub śnieg – w takich warunkach liczy się przede wszystkim doskonała widoczność.  Aby dodatkowo podnieść zarówno naszą wygodę podróżowania, jak i poziom bezpieczeństwa na drodze, warto zainteresować się tzw. „niewidzialną wycieraczką”.

O tym, jak trudna i często męcząca może być jazda samochodem w trakcie wiosennego deszczu, przekonał się już zapewne każdy kierowca. W tym czasie naszej wzmożonej ostrożności towarzyszyć powinna także możliwie jak najlepsza widoczność. Zadbać o nią pozwolą nie tylko w pełni sprawne wycieraczki, ale także nowoczesna technologia w postaci hydrofobizacji szyby.

Niewidzialna, ale skuteczna pomoc

- Hydrofobizacja, zwana czasem także „niewidzialną wycieraczką”, zaczerpnięta została z lotnictwa wojskowego. Już sam fakt wykorzystywania jej w np. w samolotach F-16 świadczy o tym, że mamy do czynienia z niezwykle zaawansowaną technologią - mówi Grzegorz Król, kierownik serwisu jednego z centrów motoryzacyjnych.

Zastosowanie „niewidzialnej wycieraczki” sprawia, że woda zupełnie nie trzyma się powierzchni, na którą spada. Do jej odprowadzenia poza obszar widoczności wystarczy zwykle nawet niewielki pęd powietrza spowodowany poruszaniem się samochodu.

Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by z osiągnięć inżynierów wojskowych mógł korzystać każdy z kierowców. Usługę tę od jakiegoś czasu mają bowiem w swojej ofercie niektóre ekologiczne myjnie parowe, wystarczy więc raz na 3-4 miesiące do standardowego mycia dodatkowo dołożyć hydrofobizację szyby.

- Technologia ta świetnie sprawdzi się także zimą, gdy często musimy borykać się z zamarzniętymi czy oszronionymi szybami. Zastosowanie tego preparatu sprawia, że dużo łatwiej jest usunąć np. lód z naszego samochodu – dodaje specjalista.

Prosta procedura, szybki efekt

O „niewidzialną wycieraczkę” na swojej myjni warto zapytać tym bardziej, że nie jest to usługa ani droga, ani specjalnie czasochłonna:

- Najpierw należy dokładnie umyć, odtłuścić i wysuszyć przednią szybę samochodu. Kolejnym krokiem jest nałożenie na nią jednej lub dwóch warstw specjalnego preparatu, a następnie staranne wypolerowanie zabezpieczanej powierzchni – opisuje Grzegorz Król.

W zależności od marki i przede wszystkim wieku pojazdu, cała procedura powinna zająć od 30 do 90 minut. Więcej uwagi naturalnie należy poświęcić starszym samochodom, w których szyby zwykle pokryte są rysami czy mikropęknięciami. W takich przypadkach zdarza się, że miejscowo płyn należy nakładać kilkukrotnie, co nieco wydłuża czas całego zabiegu.

Warto zwrócić uwagę, że chociaż hydrofobizacja szyby nie wygląda na proces szczególnie skomplikowany, znacznie lepszy efekt osiągniemy, jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług specjalistów w tym zakresie. Samodzielne nakładanie preparatu i nieumiejętne spolerowanie powierzchni może bowiem sprawić, że nasze pole widzenia będzie przypominało krzywe zwierciadło, gdzie na porządku dziennym będą załamania i refleksy świetlne.

Wycieraczki: klasyczne czy bezszkieletowe?

Hydrofobizacja jednak, choć bez wątpienia zwiększy nasz komfort i poczucie bezpieczeństwa na drodze, nigdy w pełni nie zastąpi tradycyjnych wycieraczek. Te sprawdzą się zwłaszcza jesienią czy zimą, gdy pogoda zmusza nas do częstego wycierania przedniej szyby. Po czym zatem poznać, że już czas na ich wymianę?

- Jeśli na oczyszczonej właśnie powierzchni pojawiają się smugi, półkola czy też paski niezmytej wody, a obraz przed nami pozostaje niewyraźny i rozmazany, to bez wątpienia powinniśmy zdecydować się na zakup nowych wycieraczek – mówi specjalista.

Udając się do dobrze wyposażonego sklepu motoryzacyjnego staniemy prawdopodobnie przed wyborem: wycieraczki klasyczne, tzw. szkieletowe, czy też nowoczesne, płaskie i bezszkieletowe.

Za pierwszym, tradycyjnym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim cena. W piórach tych część gumowa osadzona jest w metalowym szkielecie, stanowiącym jednocześnie mechanizm dociskający. Zastosowane w nich przeguby mogą się jednak zacinać czy też zamarzać, powodując nierówne zbieranie wody.

- Nieco droższe wycieraczki bezszkieletowe z kolei, z uwagi na fakt, że w całości wykonane są z gumy zawierającej kilka stref twardości, znacznie lepiej przylegają do szyby, co skutkuje także ich większą skutecznością czyszczenia – wyjaśnia specjalista.

Podczas zakupu powinniśmy się przede wszystkim wystrzegać produktów marketowych. Niektóre sieci sklepów oferują bowiem wycieraczki już za niespełna 7 zł, nie miejmy jednak złudzeń: niska cena oznacza zwykle dramatycznie niską trwałość.

Jak dbać o wycieraczki?

Niezależnie jednak od naszego wyboru, jest kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą nieco wydłużyć żywotność wycieraczek. Jesienią czy też zimą powinniśmy przede wszystkim pamiętać o dokładnym oczyszczeniu szyby z lodu czy szronu, by zapobiec mechanicznym uszkodzeniom piór.

Dobrym nawykiem jest także systematyczne czyszczenie wycieraczek, np. przy okazji każdego mycia samochodu. Do usunięcia z nich wszelkich zabrudzeń wystarczy zwykła, wilgotna szmatka – środki chemiczne czy różnego rodzaju rozpuszczalniki mogą bowiem uszkodzić gumową powierzchnię.

Odpowiednio wybrane, rozsądnie używane i prawidłowo konserwowane wycieraczki, w zależności od warunków, w jakich będą eksploatowane, powinny nam z powodzeniem służyć co najmniej przez dwa sezony.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.