Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Porady dla Opiekunki – cukrzyca

Porady dla Opiekunki – cukrzyca
Cukrzyca to przewlekła choroba, której przyczyną jest zaburzenie przemiany cukru w organizmie człowieka, powstałe wtedy, gdy trzustka produkuje mniej insuliny. Występuje w dwóch typach: pierwszy dotyczy ludzi młodych, a drugi – osób starszych. Zachorowalność na cukrzycę znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat, równolegle do wzrostu otyłości.

Wyróżniamy 2 typy cukrzycy:
 • Cukrzyca 1 typu – zwana także cukrzycą insulinozależną, dotyka głównie osoby młode i w sile wieku, ale także dzieci, zaczyna się zwykle gwałtownie; 
 • Cukrzyca 2 typu – zwana również cukrzycą insulinoniezależną, atakuje najczęściej osoby w starszym wieku. Za główną jej przyczynę uznaje się niezdrowy, siedzący tryb życia, czy otyłość. Może być również dziedziczna.
U zdrowej osoby trzustka (organ ulokowany za żołądkiem) uwalnia insulinę, aby pomóc organizmowi magazynować oraz wykorzystywać cukier ze spożywanych pokarmów. U osoby chorującej na cukrzycę typu 2, trzustka nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystać insuliny. Nazywa się to insulinoopornością. Gdy nie ma wystarczającej ilości insuliny lub insulina nie jest właściwie wykorzystywana, glukoza (cukier) nie może przedostać się do komórek organizmu. Gdy glukoza gromadzi się we krwi, zamiast przenosić się do komórek, komórki te nie są w stanie prawidłowo funkcjonować.
Objawy cukrzycy typu 2 rozwijają się stopniowo. Głównie są to:
 • wzmożona i trudna do opanowania senność w ciągu dnia;
 • nadmierne pragnienie i uczucie suchości w ustach;
 • oddawanie dużej ilości moczu;
 • ogólne osłabienie;
 • infekcje układu moczowo-płciowego;
 • nieuzasadnione chudnięcie;
 • zaburzenia wzroku;
 • trudności z gojeniem się ran.

Leczenie cukrzycy typu 2 rozpoczyna się od zredukowania wagi ciała, stosowania diety i przyjmowania doustnych leków (tabletek) obniżających poziom glukozy.
Opiekunka powinna dbać o higienę osoby chorej na cukrzycę. Bardzo ważna jest codzienna kontrola stóp, choremu nie wolno chodzić boso, powinien używać odpowiedniego obuwia – przewiewnego, miękkiego, niezbyt dopasowanego, nosić bawełniane lub wełniane skarpetki, unikać zranień.

Cukrzyk w podeszłym wieku powinien stosować się do rad i zaleceń lekarza. Opiekunka powinna pilnować by chory zażywał leki o określonych porach. Może również regularnie mierzyć mu poziom cukru we krwi, kontrolować jego wagę, a także ciśnienie.
Istotnym elementem leczenia cukrzycy jest dieta osoby starszej. Powinna być skonsultowana z diabetologiem i dopasowana do dziennych dawek leków przeciwcukrzycowych.

Dieta cukrzycowa uwzględnia 5-6 posiłków w ciągu dnia. Należy jeść regularnie, częściej, a mniej obficie, co zapobiega wahaniom poziomu cukru. Z diety należy całkowicie wykluczyć cukry proste: cukier, miód, słodycze, ciasta, a spożywać węglowodany złożone. Wśród pokarmów będących źródłem węglowodanów należy wybierać produkty zbożowe z pełnego przemiału, np. pieczywo razowe i pełnoziarniste zamiast białego, nierozgotowane kasze gruboziarniste, makaron gotowany al dente (na półtwardo), a także warzywa. Opiekunka musi pilnować by jej podopieczny pił odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia – minimum 1 litr – wody mineralnej i niesłodzonych herbat ziołowych. Chory powinien unikać potraw smażonych, preferując gotowanie i duszenie. Niewskazane są również alkohol oraz sól.
Opiekunka powinna również zachęcać podopiecznego do aktywności fizycznej – pod warunkiem, że zdrowie seniora na to pozwala. U osoby aktywnej fizycznie łatwiej jest wyrównać cukrzycę. Wysiłek fizyczny ma także pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą, dlatego chory i rodzina wymagają  edukacji oraz wsparcia emocjonalnego. Istotne jest aby senior ściśle współpracował z lekarzem, pilnował diety, zażywał umiarkowanej aktywności fizycznej co pozwoli zachować mu aktywność na długie lata.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.