Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Papryka - ciekawostki dla Opiekunek osób starszych

Papryka - ciekawostki dla Opiekunek osób starszych
Czerwona, żółta, zielona, pomarańczowa, słodka, pikantna... – mowa oczywiście o papryce. Ta niezwykle dekoracyjna roślina pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki i zachodnich Indii. Posiada szereg właściwości, których warto pamiętać, nie traci pod wpływem duszenia i pieczenia!

Opiekunko osób starszych, czy wiesz, że słodka papryka jest doskonałym źródłem witaminy C? Dzięki niej zachowasz zdrową skórę, więzadła i kości. W zielonej papryce znajduje się 2 razy więcej witaminy C niż w pomarańczy! Czerwona papryka zawiera aż 3 razy więcej witaminy C a do tego jest również skarbnicą cennego beta-karotenu.


Co ponadto znajdziemy w papryce?
Już 2 średnie papryki pokrywają dzienne zapotrzebowanie na witaminę E. Zawierają również witaminy z grupy B, potas, fosfor, żelazo i magnez.

Dzięki zawartości bioflawonoidów, papryka chroni nasz organizm przed rakiem. Wszystko to dzięki właściwościom wychwytującym wolne rodniki. Natomiast witaminy C, A i E hamują starzenie się komórek, wzmacniają odporność oraz naczynia krwionośne. Dodatkowo witaminy zawarte w papryce regulują poziom cholesterolu we krwi i tym samym chronią organizm przed miażdżycą.

Opiekunko osób starszych czy wiesz, że właściwości zdrowotne posiada nie tylko świeża papryka, ale również sproszkowana? Papryka w proszku to nie tylko popularna przyprawa. Dzięki papryce możemy wyregulować trawienie i poprawić apetyt. Zawarta w sproszkowanej papryce kapsaicyna nadaje jej piekący smak i tym samym działanie rozgrzewające i przeciwbólowe. Ostra papryka może pomóc również przy przeziębieniu – łagodnie przeczyszcza drogi oddechowe. Należy pamiętać jednak, że ostra papryka nie może być spożywana w dużych ilościach gdyż może podrażnić przewód pokarmowy. Ostra papryka jest również składnikiem maści, plastrów i mazideł na zapalenie korzonków, nerwobóle, bóle gośćcowe.
Wewnętrznie jako leki, stosowana jest przy atonii żołądka i jelit, niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych, wzdęciach i zaparciach.

Na koniec należy dodać, że papryka jest również łagodnym diuretykiem. Często spożywana obniża ciśnienie krwi i chroni przed przedwczesnym zwapnieniem naczyń krwionośnych.


Papryka w kuchni!
Niewielu z Was pewnie wie, że paprykę jako produkt kulinarny spopularyzowali Węgrzy. To dzięki nim możemy cieszyć się jej walorami smakowymi.
Paprykę można podawać na wiele sposobów. Surowa może być dodatkiem do sałatek oraz spożywana samodzielnie. Może być również duszona, pieczona, grillowana, faszerowana. Upieczona papryka po usunięciu skórki i przetarciu nadaje się jako baza sosów do mięs, makaronów oraz ryb. Doskonała jest również jako składnik popularnego węgierskiego leczo czy paprykarzu.

Przy tak wielu właściwościach i zastosowaniach, papryka zawiera niewiele kalorii dlatego może być spożywana bez ograniczeń. Smacznego!

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.