Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Osteoporoza - cichy złodziej kości

Osteoporoza - cichy złodziej kości
Opiekunki osób starszych bardzo często mają do czynienia z osobami dotkniętymi osteoporozą. Ta choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów a większość osób dowiaduje się o jej istnieniu dopiero po pierwszym złamaniu. Przyjęło się, że osteoporoza jest chorobą kobiet ale nic bardziej mylnego. Choroba dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, ale kobiety zapadają na nią w młodszym wieku i znacznie częściej niż mężczyźni. Czym właściwie jest osteoporoza, czy można jej zapobiec?


Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza to choroba cywilizacyjna, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Przez osteoporozę dochodzi do częstych złamań kości, z których najczęstszymi i najwcześniejszymi są złamania kręgów. 60% z tych złamań nie poprzedzają żadne urazy. Niestety tylko 25-30% złamań kręgów objawia się ostrym bólem. Opiekunki osób starszych powinny wiedzieć iż większość złamań zostaje praktycznie niezauważona a o ich wystąpieniu mogą świadczyć jedynie skrzywienia kręgosłupa, garby czy zmniejszanie się wzrostu o nawet 3-4 cm rocznie.
Innym groźnym następstwem osteoporozy może być złamanie szyjki kości udowej w wyniku którego 50% seniorów traci zdolność do samodzielnego poruszania się a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu!
Proces rekonwalescencji przy osteoporozie jest bardzo długi.


Wyróżniamy:
 1. Osteoporozę pomenopauzalną, która dotyczy kobiet po 50. i 60. roku życia. Podstawową jej przyczyną jest niedobór estrogenu. W tym czasie kobiety mogą uskarżać się na złamania kości promieniowej.
 2. Osteoporozę starczą, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. W tym rodzaju osteoporozy dochodzi do złamań kości biodrowych. Zanik masy kostnej wynosi 1% rocznie
 3. Osteoporozę wtórną, która dotyczy 20% wszystkich przypadków osteoporozy. Występuje na skutek przyjmowanych leków lub przebytych chorób.


Jakie są przyczyny osteoporozy?
Większość Opiekunów osób starszych zdaje sobie sprawę, że głównym budulcem kości jest wapń i to głównie jego niedobór powoduje ich zrzeszotnienie. Jest jednak wiele innych czynników niezależnych od człowieka, które zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Są to na przykład:
 • płeć żeńska
 • wiek
 • późna pierwsza miesiączka
 • częste porody w krótkich odstępach czasu
 • wczesna menopauza (przed 40rż)
 • występowanie złamań i osteoporozy u rodziców
 • budowa ciała (bardzo szczupła lub otyła)
 • choroby tarczycy, wątroby, nerek, jelit i stawów.


Czy dieta ma wpływ na leczenie?
W głównej mierze na leczenie wpływa odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Ćwiczenia bowiem wzmacniają mięśnie i odciążają szkielet. W leczeniu bardzo ważny jest ruch, który nie obciąża kręgosłupa, czyli: ćwiczenia izometryczne, pływanie czy spacer. Pomocne mogą być również masaże, hydroterapia lub fizjoterapia.
Opiekunki osób starszych mogą zadbać również o prawidłową dietę i dostarczanie seniorom odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D3. Przy osteoporozie zaleca się podawanie seniorom dużych ilości mleka, serów, kefirów i jogurtów probiotycznych a także roślin strączkowych, ryb morskich, szczególnie – takich spożywanych wraz ze szkieletem czyli sardynek i szprotek, kaszy gryczanej i jaglanej oraz olei – lnianego i rzepakowego. Niekiedy lekarz może zalecić dodatkową dawkę wapnia w tabletkach. Pomocna staje się również dieta bogata w warzywa, owoce i produkty zbożowe, które zawieraj witaminę B6, miedź i cynk niezbędne do rozwoju kości.
Seniorzy, u których występuje osteoporoza powinni ograniczyć spożywanie kawy oraz czarnej herbaty, a także niektórych warzyw jak: szczaw, rabarbar, szpinak czy botwina. W procesie przyswajania wapnia negatywny wpływ mają również fityniany zawarte w pieczywie razowym oraz fosforany, które występują w mięsie i wędlinach.
Wiadomo, że każdy senior ma inne równorzędne schorzenia dlatego najbezpieczniejsze jest przestrzeganie diety zalecanej przez lekarza.


Opieka nad osobami starszymi z osteoporozą
Poza pilnowaniem prawidłowej diety i aktywności fizycznej Podopiecznych, opiekunki osób starszych powinny zadbać o otoczenie seniora. Aby ograniczyć ilość upadków warto usunąć z podłogi dywaniki oraz kable a łazienkę wyposażyć w odpowiednie maty antypoślizgowe. Ważna jest również pomoc w poruszaniu się i asekuracja na schodach.  

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.