Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Opiekunko osób starszych, dlaczego warto jeść owsiankę?

Opiekunko osób starszych, dlaczego warto jeść owsiankę?
Owsianka to jedno z najzdrowszych śniadań jakie Opiekunka osób starszych może zaserwować swojemu Podopiecznemu w okresie jesienno-zimowym. Jedzona codziennie wpływa pozytywnie na układ krwionośny: chroni przed miażdżycą, pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi a nawet zapobiega chorobom nowotworowym. Dlaczego owsianka jest taka zdrowa?


Ziarno owsa jest jednym z najzdrowszych zbóż, zawiera łatwostrawne białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponad to jest doskonałym źródłem witamin takich jak: B6, E i PP oraz mikroelementów: potasu, magnezu, wapnia, jodu, selenu, magnezu.


Jak owsianka wpływa na organizm?


Owsianka pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi dzięki zawartości błonnika rozpuszczalnego w wodzie – beta-glukanu. Błonnik ten spowalnia działanie kwasów trawiennych, spowalnia przyswajanie cukrów i wiązanie kwasów tłuszczowych. Owsianka zawiera również frakcję nierozpuszczalnego błonnika, dzięki któremu na dłużej zostaje z nami uczucie sytości i sprawia, że nasze jelita lepiej pracują. Dzięki jedzeniu owsianki, osoby starsze rzadziej miewają zaparcia.


Błonnik zawarty w płatkach owsianych to również idealny środek na obniżenie poziomu cholesterolu. Wystarczy zaledwie ¾ szklanki płatków owsianych aby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu z 23% do 8%. Beta-glukan wspomaga wydalanie cholesterolu z organizmu. Dzięki temu owsianka jest doskonałym remedium na miażdżycę. Nie małą rolę w zapobieganiu miażdżycy odgrywają również zawarte w owsie nienasycone kwasy tłuszczowe.


W owsie znajdują się przeciwutleniacze (awertamidy), które chronią serce przed chorobą wieńcową, jelito grube przed nowotworami oraz mózg przed udarem. Właściwości przeciwnowotworowe wykazuje również kwas oleinowy zawarty w płatkach owsianych.


Owsianka polecana jest wysokociśnieniowcom, ponieważ produkty pełnoziarniste obniżają ciśnienie krwi.


Codzienne spożywanie owsianki poprawia pamięć oraz koncentracje co jest bardzo ważne w przypadku osób starszych. Wszystko to za sprawą zawartej w owsie witaminy B6. Dodatkowo Owies zawiera substancje, które doskonale poprawiają nastrój i wykazują właściwości antydepresyjne. Zapobiegają również rozdrażnieniu i przemęczeniu. Są to witamina B1, kwas pantotenowy, selen oraz magnez.


Płatki owsiane to również nutrikosmetyk, który nawilża skórę od wewnątrz i łagodzi wszelkie podrażnienia spowodowane alergią.


Owsianka posiada niski indeks glikemiczny, ale tylko pod warunkiem, że nie jest gotowana a jedynie zalana wodą.


Owsianka kojarzona jest przede wszystkim ze śniadaniem, ale okazuje się, że jedzona na kolacje, może pomóc Seniorom w zasypianiu. Płatki owsiane zawierają duże ilości magnezu, potasu a także specjalny aminokwas tryptofan, który pomaga w produkcji serotoniny.


Jedzenie owsianki codziennie wcale nie musi być nudne, dzięki temu, że do owsianki możemy dodawać codziennie inne dodatki. Mogą to być na przykład owoce sezonowe, dynia, suszone owoce, orzechy. Zachęcamy do skorzystania z naszego przepisu na pyszną owsiankę jesienną z dynią: https://pronobel.pl/perfekcyjna-opiekunka/owsianka-dyniowa-na-swiatowy-dzien-owsianki-przepis-dla-opiekunek-osob-starszych-446


A Wy z czym lubicie owsiankę?Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.