Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Opiekunko, Opiekunie chroń się przed demencją! Czy wiesz jak uniknąć demencji?

Opiekunko, Opiekunie chroń się przed demencją! Czy wiesz jak uniknąć demencji?
Demencja i Alzheimer to choroby, których najbardziej obawiają się Opiekunowie osób starszych. Dlaczego? Ponieważ doświadczają tego, jak choroby zabierają tożsamość oraz osobowość ich Podopiecznym. Można by pomyśleć, że demencja, choroba wieku starczego, jest nieunikniona w procesie starzenia się organizmu. Wiadomo jednak, że jedzenie niektórych produktów zwiększa ryzyko jej wystąpienia. Co robić aby uniknąć demencji?

1. Zbyt duże stężenie miedzi w wodzie

Miedź to pierwiastek, który chroni przed osteoporozą, zwiększa odporność, wpływa na dobrą pracę mózgu, dba o układ hormonalny oraz hamuje rozwój bakterii. Organizm potrzebuje jednak zaledwie śladowe ilości tego pierwiastka: 75-150mg. Zbyt wysoki poziom miedzi może prowadzić do poważnych zatruć a także jest jedną z przyczyn rozwoju choroby Alzheimera.

Co można zrobić?
Przede wszystkim nie powinniśmy przygotowywać potraw na bazie ciepłej wody z kranu. Także rano, po dłuższej nieobecności powinniśmy spuścić ją do momentu gry stanie się chłodna. W Aby uniknąć miedzi możemy zaopatrzyć się również w odpowiedni filtr oraz zrezygnować z miedzianych naczyń kuchennych.

2. Przyjmowanie niektórych leków na choroby przewlekłe

Ryzyko demencji może zwiększyć przyjmowanie niektórych leków tzw. cholinotyków, przede wszystkim tych na leczenie astmy, wrzodów żołądka, wymiotów, refluksu czy tych na łagodzenie objawów Parkinsona. Badania naukowe wykazały, że osoby przyjmujące powyższe leki miały gorsze wyniki w testach pamięciowych.

Dodatkowo ryzyko demencji zwiększa długotrwale zażywanie leków antyalergicznych, nasennych oraz przeciwdepresyjnych.

3. Kontrolowanie poziomu witaminy D3.

Badania brytyjskich naukowców wykazały, że prawidłowy poziom witaminy D3 może spowolnić tempo pogarszania się sprawności umysłowej w starszym wieku. U osób, u których poziom witaminy D jest niski mają 2 razy większe ryzyko wystąpienia demencji.

4. Spanie na boku.

Czy wiecie, że wpływ na zmniejszenie ryzyka powstawania demencji ma również pozycja w której śpimy? Spanie na boku pozwala bowiem w bardziej efektywny sposób usunąć toksyny z mózgu, które maja niemały wpływ na wystąpienie chorób neurologicznych.

5. Rozwijanie pasji

Osoby, które rozwijają swoje pasje i zainteresowania są mniej narażeni na choroby wieku podeszłego. Warto więc angażować się w czynności, które poprawiają nasze samopoczucie i sprawiają, że czujemy się dowartościowani i potrzebni.

6. Dbanie o uzębienie.

Bardzo ważne jest również dbanie o zęby, ponieważ bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą wywoływać stany zapalne mózgu, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń. Poza szczotkowaniem pastą do zębów możemy również używać nierafinowanego oleju kokosowego, który wybiela zęby i dodatkowo niszczy bakterie powodujące próchnicę, paradontozę oraz inne choroby przyzębia.


Stosując się do powyższych zasad możesz sprawić, że do końca życia będziesz cieszyć się wspaniałym zdrowiem swojego mózgu.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.