Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Opieka nad seniorem z przewlekłą chorobą nerek - Poradnik dla Opiekunek osób starszych

Opieka nad seniorem z przewlekłą chorobą nerek - Poradnik dla Opiekunek osób starszych
Drogie Opiekunki, Drodzy Opiekunowie dnia 9.03 obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Wielu z Waszych Podopiecznych zmaga się z chorobami nerek i jest poddawanych dializom. Coraz więcej osób na świecie zmaga się z tą przypadłością a zachorowalność Seniorów na przewlekłą chorobę nerek jest bardzo wysoka. W naszym artykule chcemy przybliżyć Wam opiekę nad Seniorami z przewlekłą chorobą nerek i dializowanymi.


Czym jest przewlekła choroba nerek?
Nerki to parzysty narząd, który pełni w organizmie bardzo istotną rolę. Filtrują one krew, aby usunąć z niej nadmiar wody, zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny.
Przewlekła choroba nerek to uszkodzenie nerek, które utrzymuje się więcej niż trzy miesiące. Może być następstwem cukrzycy lub nadciśnienia i w skrajnych przypadkach prowadzi do całkowitej niewydolności tego narządu.
Mniejsza wydajność nerek powoduje u Podopiecznych anemię. Nerki bowiem uczestniczą w produkcji białka, które transportuje tlen do wszystkich narządów ciała. Niedokrwistość nerkowa prowadzi również do chorób sercowo-naczyniowych, gdyż serce zmuszane jest do bardziej intensywnej pracy, aby zaopatrzyć wszystkie narządy w tlen. Ponadto zmniejszone wydalanie fosforanów powoduje odkładanie się ich wraz z wapniem w tkankach co może prowadzić do zawału serca lub udaru.
Postępująca przewlekła choroba nerek prowadzi do skrajnej niewydolności nerek, co z kolei zmusza Podopiecznych do leczenia nerkozastęczego – hemodializy, dializy otrzewnowej lub przeszczepu.


Jakie są objawy niewydolności nerek?


Ogólne osłabienie, znużenie, utrata masy ciała, niedożywienie, u dzieci upośledzenie wzrastania
Skóra sucha, blada lub szaro-brunatna, świąd, siniaki, obrzęki
Układ krążenia nadciśnienie, zaburzenia akcji serca, duszność, zapalenie osierdzia
Układ pokarmowy brak apetytu, zaburzenia smaku (metaliczny smak w ustach), nudności i wymioty, uporczywa czkawka, ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego
Układ krwionośny niedokrwistość, skaza krwotoczna (krwawienia z nosa)
Układ moczowy częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy), zmniejszenie ilości moczu, bezmocz, ból w okolicy nerek
Układ kostny bóle kości i stawów, częste złamania, zerwanie ścięgna
Układ nerwowy zaburzenia koncentracji, pamięci, snu, drżenia, drętwienia lub mrowienia kończyn, zespół niespokojnych nóg
Gruczoły dokrewne zaburzenia miesiączkowania, niepłodność
źr. http://nefrologia.mp.pl
Opieka nad osobą z przewlekłą chorobą nerek
Bardzo istotna w opiece nad Seniorem z przewlekłą chorobą nerek jest dieta!
Niektóre z pokarmów dodatkowo obciążają niesprawne nerki. Są to między innymi: białko, fosfor, sód oraz potas. Podopieczny z przewlekłą chorobą nerek powinien spożywać ok. 1g białka na kilogram masy ciała. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek spożywanie białka powinno być ograniczone do 0,6-0,8g/kg masy ciała. Dieta powinna być jednak ściśle skonsultowana z lekarzem, gdyż ograniczenie spożywania białka może prowadzić do niedożywienia Podopiecznego oraz niedoborów pokarmowych.


W przypadku Podopiecznych leczonych dializami (szczególnie hemodializami) istotną rolę w diecie odgrywa ograniczenie spożywania fosforu oraz przyjmowanie leków ograniczających odkładanie się fosforu w jelitach. Osoby leczone hemodializami lub przyjmujące preparaty zwiększające poziom potasu we krwi powinny ograniczyć jego spożywanie. Ponadto Podopieczni powinni stosować się do diety przeciwmiażdżycowej i ograniczyć spożywanie soli. Kaloryczność potraw powinna wynosić: 30—35 kcal/ kg masy ciała na dobę.


Poniższa tabela przedstawia produkty bogate w fosfor, potas oraz sód


POKARMY BOGATE W SÓD konserwy i przetwory mięsne i rybne (produkty wędzone, mrożone, wyroby garmażeryjne)
wędliny (większość)
koncentraty spożywcze
konserwy warzywne i kiszonki,
zupy w proszku
sery (poza serami twarogowymi)
jaja kurze
nabiał
przyprawy (np. maggi)
płatki kukurydziane
POKARMY BOGATE W POTAS konserwy i przetwory mięsne i rybne (produkty wędzone)
mięso, ryby (dorsz, halibut, makrela, pstrąg, szprot)
koncentraty spożywcze
kasze, płatki zbożowe, otręby
POKARMY BOGATE W FOSFOR ryby i konserwy rybne
mleko, sery
wędliny
podroby (móżdżek, wątroba, nerki)
owoce suszone
jaja kurze
kasze, płatki zbożowe, otręby
Zawartość potasu w warzywach, owocach i grzybach
Duża zawartość potasu Warzywa: brokuły, brukselka, fasola czarna, kabaczek, karczoch, marchew, pędy bambusa, pomidor i przetwory (sok, keczup, przecier), soczewica, szparag, szpinak, ziemniak (pieczony, puree)


Owoce: agrest, awokado, banan, granat, grejpfrut, kantalupa, kiwi, mango, melon, morela, papaja, pomarańcza, porzeczka, śliwka i wszystkie suszone owoce


Grzyby: świeże (oprócz maślaków i rydzów)
Mniejsza zawartość potasu Warzywa: burak ćwikłowy, cebula, groszek zielony, kalafior, kapusta, kukurydza, oberżyna, ogórek, okra, sałata, seler, ziemniak (gotowany)

Owoce: ananas, arbuz, brzoskwinia, czereśnie, figa, gruszka, jabłko, kokos, malina, truskawka, winogrona

Grzyby: maślaki, rydze


Bardzo ważna jest również kontrola przyjmowanych płynów przez Podopiecznych. Dobową ilość płynów oblicza się ze wzoru: ilość oddawanego moczu+500ml. W przypadku Podopiecznych dializowanych otrzewnowo: ilość oddanego moczu + 500 ml + ultrafiltracja (czyli objętość płynu usunięta drogą dializy). Podopieczni leczeni hemodializami nie oddają moczu. Bardzo ważna jest wtedy kontrola wagi. Przyrost masy ciała między dializami nie powinien być większy niż 1,5 do 2kg.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.