Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Niezdrowy tryb życia – najczęstszą przyczyną powstawania zgagi

Niezdrowy tryb życia – najczęstszą przyczyną powstawania zgagi

Żyjemy coraz szybciej, zjadamy szybkie obiady, kolacje, gdzie popadnie, często nie patrząc na jakość kupionego czy przygotowanego posiłku, mając kilka minut na jego zjedzenie. Popijamy napojem gazowanym i dalej do przodu.

Papierosy, alkohol, kawa pita w dużych ilościach, brak ruchu, częsty stres, to także składniki tzw. niezdrowego trybu życia. Po krótkim czasie czujemy pieczenie w dolnej części przełyku, odbija nam się zjedzony posiłek, żołądek mamy ciężki, jakby były w nim kamienie. Okropne uczucie, które w dodatku szybko nie mija. Przy próbie położenia się jest jeszcze gorzej, bo czujemy, jak do przełyku cofa się część nie strawionego posiłku, a to powoduje dodatkowe dolegliwości i dyskomfort.

Powyższy opis to opis typowej zgagi, która jeśli zdarzy się przypadkowo nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, ale gdy zaczyna występować po większości posiłków, lub nawet po wypiciu soku, kawy, kieliszka wina, koniecznie trzeba ją skonsultować z lekarzem specjalistą.

Zgaga może być sygnałem, że nasz przewód pokarmowy, a szczególnie jego górna część, lub żołądek są w nie najlepszej kondycji zdrowotnej. Może być objawem wrzodów żołądka, który produkuje nadmierną ilość kwasu solnego do trawienia pokarmu, a cofająca się treść żołądkowa po prostu parzy delikatny nabłonek przełyku, który nie jest przystosowany do kontaktu z tak silnie działającą substancją.

Co zrobić, aby złagodzić objawy zgagi? Można próbować leczyć objawy naparami z ziół - napar z rumianku dobrze jest wypić trzy razy dziennie, w ilości pół szklanki napoju. Napar z melisy pijemy łyżeczką, kilkakrotnie w ciągu dnia, jak syrop. Lekarze zalecają banany, które neutralizują soki trawienne. Aby zapobiec występowaniu zgagi, trzeba po prostu zmienić swój tryb życia. Jedzenie powinno być spożywane w kilku porcjach dziennie, w małych ilościach, należy unikać potraw ciężkostrawnych, tłustych, ostro przyprawionych, gazowanych napojów, kawy, alkoholu. Ostatni posiłek powinien być na dwie, trzy godziny przed snem, a aktywność ruchowa pozwoli na szybsze i lepsze strawienie posiłku. Niektóre leki obniżają ciśnienie w zwieraczu dolnej części przełyku, w związku z tym może następować objaw refluksu, czyli cofania się trawionej treści. Być może koniecznym będzie zmiana lekarstw związanych z innymi schorzeniami. Niektórzy polecają wypicie szklanki mleka, co ma zmniejszyć objawy zgagi - działanie mleka jest tylko chwilowe, ponieważ nabiał zakwasza żołądek, co przyczynia się do wzmożonej produkcji soków trawiennych, w krótkim czasie zgaga więc powraca.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.