Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Niewidzialne lekarstwo


Pole magnetyczne to coś czego nie można zobaczyć, odczuć, ani powąchać. Mimo to jest nieocenionym narzędziem w rehabilitacji i fizykoterapii. Zdrowotne właściwości pola magnetycznego są wykorzystywane w medycynie od wieków.

Naturalne magnesy stosowano w różnego rodzaju terapiach już przeszło 2000 lat temu. Uczeni w starożytnych Chinach, Korei, a także w Egipcie, Grecji czy Egipcie używali magnetytów i sztabek magnesu do uśmierzania bólu, rozluźniania mięśni i leczenia wielu różnych schorzeń. O terapeutycznych właściwościach magnesu pisał wówczas m.in. Arystoteles.

Przez lata naukowcy z całego świata nie ustawali w badaniach nad fenomenem magnetyzmu. Wielkie zasługi oddał tu brytyjski uczony William Gilbert, który w XVI wieku odkrył m.in. zjawisko magnetyzmu ziemi. Gilbert, który był także osobistym lekarzem królowej Elżbiety I, napisał dzieło „De Magnete”. Praca ta udowadnia m.in. terapeutyczne działanie magnesu na ludzkie ciało.

Kolejne badania prowadził m.in. francuski lekarz Franz Anton Mesmer, który na początku XIX wieku wsławił się skutecznym leczeniem nerwic, nerwobóli i innych schorzeń. Studia nad właściwościami pola magnetycznego trwają do dziś.

Pozytywne działanie

Planeta Ziemia na której żyjemy sama wytwarza pole magnetyczne, oczywiste jest więc, że ludzki organizm jest do niego przyzwyczajony. Co więcej, czerpie z niego korzyści. Znaczenie tego pola dla naszego zdrowia udowodniły dobitnie pierwsze załogowe loty w kosmos.

Pracujący poza zasięgiem ziemskiego pola magnetycznego kosmonauci skarżyli się na bóle stawów i pleców, bole głowy, depresję i wiele innych, uciążliwych dolegliwości. Dokładne badania japońskich naukowców doprowadziły do okrycia Syndromu Braku Pola Magnetycznego, objawiającego się właśnie w ten sposób. Według doktora Kyoichi Nakagawy, jednego z odkrywców syndromu, pole magnetyczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wszystkie badania wyraźnie wskazują, że pole magnetyczne o odpowiednich parametrach jest pomocne przy łagodzeniu bólu, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, pobudza krążenie, poprawia dotlenianie komórek, obniża ciśnienie krwi. Pole magnetycznie wzmacniania też ogólną odporność organizmu, a także istotnie wspomaga regenerację tkanek - w tym tkanki kostnej i skóry, co jest ważne przy leczeniu złamań i innych urazów.

Zabiegi i nie tylko

Nowoczesna magnetoterapia to przede wszystkim specjalistyczne zabiegi, przy użyciu urządzeń generujących odpowiednio dobrane pole magnetyczne. Dla każdego pacjenta indywidualnie dobiera się częstotliwość, indukcję oraz przebieg pola (może ono przebiegać jako sinusoida, trójkąt, lub prostokąt). Kuracja to kilka lub kilkanaście zabiegów trwających od 10 do 30 minut.

Magnetoterapia to także środki które każdy może stosować w domu. Niezwykle modna jest magnetyczna biżuteria – przede wszystkim bransolety. Coraz większą popularność zyskują też magnetyczne materace i maty do spania.

Te ostatnie występują w dwóch wariantach. Bardziej skomplikowane produkty wyposażone są w cewki które wytwarzają odpowiednie pole – jego parametry można ustawić przy pomocy urządzenia sterującego. Prostszym rozwiązaniem są maty w których zastosowano większą ilość małych magnesów. Dzięki temu taki produkt jest tańszy, zachowując podobne właściwości.

Mata magnetyczna, złożona z wielu mniejszych magnesów jest bardzo wygodna. Może być używana jako nakładka na materac, albo na fotel. Dzięki temu można korzystać z niej nie tylko w czasie snu, ale i w trakcie dnia, a nawet przy pracy ­– mówi Iwona Szczygieł, z firmy Il-tex, produkującej takie maty.

Nie przesadzić

Jak wszystko inne, pole magnetyczne ma też swoje ograniczenia. Zbyt duże natężenie i częstotliwość mogą być szkodliwe dla zdrowia. Natężenie pola elektromagnetycznego powyżej 1kV/m i częstotliwości 50Hz może powodować zaburzenia w pracy układów wydzielniczego, krążenia i nerwowego.

Jako, że metalowe przedmioty zakłócają działanie pola, magnetoterapii nie powinny poddawać się osoby które mają wszczepiony rozrusznik serca, lub metalowe implanty. Podczas zabiegów należy też zdejmować zegarki i biżuterię, a także odkładać na bok telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne.

Maty i materace magnetyczne mają odpowiednio dobrane pole magnetyczne, by zapewnić skuteczne i bezpieczne działanie, nawet w długim okresie użytkowania. Dzięki temu ich stosowanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Właściwe korzystanie z mat magnetycznych może przynieść wyłącznie korzyści dla naszego zdrowia.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.