Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Niedobór potasu u seniorów

Niedobór potasu u seniorów
Mimo, iż potas znajduje się praktycznie w każdym pożywieniu, istnieją sytuacje, kiedy to opiekunki osób starszych muszą zmagać się z niedoborem tego pierwiastka u swoich podopiecznych.

Potas jest jednym z elektrolitów, które transportują ładunki ujemne w organizmie. Dostarcza komórkom niezbędnych składników i odprowadza zbędne produkty przemiany materii. Dodatkowo pobudza wydzielanie insuliny, spala węglowodany i białka.
Potas bierze udział w:
 • pracy mięśni,
 • pracy układu nerwowego,
 • dotlenianiu mózgu,
 • regulowaniu gospodarki wodnej,
 • regulowaniu ciśnienia krwi,
 • prawidłowej pracy nerek,
 • utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej
Prawidłowe dotlenienie mózgu poprawia koncentrację oraz myślenie.


Jeżeli opiekunka osób starszych zauważy u swojego podopiecznego takie objawy jak:
 • napuchnięte nogi i ręce,
 • nadciśnienie,
 • poddenerwowanie
 • zmęczenie
a podopieczny dodatkowo skarży się na:
 • nieregularną pracę serca,
 • skurcze nóg po wysiłku i w upały,
może mieć do czynienia z niedoborem potasu u seniora.


Senior, który nie ma problemu z nerkami, powinien dostarczyć organizmowi 2000-3000 mg potasu dziennie.

Opiekunka osób starszych powinna wiedzieć, że na niedobory potasu narażone są osoby które:
 • przyjmują środki moczopędne, które powodują wydalanie potasu wraz z moczem
 • przyjmują niektóre leki nasercowe oraz obniżające ciśnienie krwi. Leki te również mogą wypłukiwać potas z krwi
 • miewają częste biegunki oraz wymioty,
 • piją mało wody,
Bardzo często dodatkowy potas podawany jest osobom chorującym na cukrzycę, aby zwiększyć ich wrażliwość na insulinę.


Zawartość potasu na 100g produktu:
Suszone morele 1666mg
Figi suszone 938mg
Awokado 600mg
Banany 395mg
Ziemniaki 357mg
Seler 320mg
Kiwi 290mg
Pomidory 282mg
Grejpfruty 277mg
Nie tylko niedobory potasu są groźne dla podopiecznego. Niebezpieczny jest również nadmiar potasu w organizmie dlatego bez porozumienia z lekarzem opiekunka osób starszych nie powinna pozwolić na dodatkową suplementację potasu.


Przy prawidłowej pracy nerek u ludzi zdrowych nadmiar potasu jest wydalany z moczem, dlatego nie obserwuje się u nich skutków ubocznych nadmiernego spożycia tego pierwiastka. Potas może jednak szkodzić podopiecznym chorującym na nerki. W tym przypadku nadmiar elektrolitów gromadzony jest w organizmie co może zaburzyć pracę serca. Za wysoki poziom potasu zaburza również działanie niektórych leków nasercowych. Również w tym przypadku może dojść do poważnych zaburzeń mięśnia sercowego. 

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.