Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Miód – cenny skarb natury

Miód – cenny skarb natury

Miód od zarania dziejów nie bez powodu nazywany jest płynnym złotem. Pierwsi osadnicy niekiedy z narażeniem życia zdobywali ten przysmak, który był cenną osłodą ich potraw.

Z kolei starożytni Egipcjanie nie tylko doceniali jego walory smakowe, ale również spopularyzowali jego szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce. Obecnie można z przekonaniem stwierdzić, ze miód nie jest już takim dobrem jak niegdyś. Zazwyczaj przypominamy sobie o nim dopiero wtedy kiedy jesteśmy chorzy, gdyż stanowi on uzupełnienie naszej domowej apteczki. Potwierdzają to również statystyki. Mimo że Polska należy do czołówki europejskiej w produkcji miodu – w 2011 roku było to ponad 23.000 ton - to jednak pod względem spożycia na tle krajów UE plasujemy się dość daleko. Polak rocznie spożywa ok. 0,62 kg. Podczas gdy przykładowo nasi sąsiedzi zza Odry spożywają go ok. 2 kg/os., z kolei pogrążeni w kryzysie Grecy 3,5 kg/os. Mimo wszystko pszczelarstwo w Polsce stale się rozwija, a Polacy co raz częściej chcą mieć dostęp do najlepszej jakości miodów, sprzedawanych bezpośrednio z pasiek. Powszechnie wiadomo, że tych w Polsce nie brakuje, gdyż obecnie zarejestrowanych jest u nas 50.000 pszczelarzy.

Cud miód!

Miód posiada wiele cennych substancji o działaniu leczniczym oraz odżywczym dla naszego organizmu. Przede wszystkim są to łatwo przyswajalne przez człowieka cukry proste, a także kwasy organiczne, mikroelementy oraz enzymy. Jak podkreśla Aneta Walęga rzecznik firmy Alfa, producenta Alfa Nectaru, powstałego na bazie tego bursztynowego płynu „Zdajemy sobie sprawę jak ważne w codziennej diecie jest spożywanie naturalnego miodu. Dlatego też przy produkcji nektaru korzystamy z najlepszych jakości miodów, które powstają w tradycyjnych polskich pasiekach. Warto dodać, że regularne spożywanie tego złotego płynu pomaga na szerokie spektrum dolegliwości. Zwłaszcza zalecane jest osobom zmagającym się z chorobami sercowymi, układu oddechowego, pokarmowego, a także moczowego. Badania dowodzą również, że istotną właściwością miodu jest działanie regeneracyjne. Profilaktyczne przyjmowanie miodu przywraca siły witalne organizmu, działa kojąco w przypadku wyczerpania psychicznego czy apatii.”

Miód jako przysmak oraz lekarstwo - w zależności od tego czy jest zbierany z nektaru czy spadzi – ma wiele odmian. Miód akacjowy charakteryzuje jasna barwa. Jego właściwości wykorzystywane są przede wszystkim przy schorzeniach dróg moczowych oraz niewydolności układu pokarmowego. Zalecany jest również diabetykom. Jasnożółty oraz ostrawy w smaku miód lipowy jest szczególnie doceniany jako skuteczny lek w walce z przeziębieniem oraz grypą. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe. Kolejny, występujący najczęściej w Polsce to miód spadziowy, który powstaje z lepkiej substancji drzew i krzewów takich jak: sosny, jodły, świerki, modrzewie, dęby, klony, brzozy, wierzby. Zielonkawy kolor i korzenny smak to jego cechy charakterystyczne. Z uwagi na to, ze posiada duże ilości białka ma większe właściwości regeneracyjne od miodów nektarowych. W medycynie wykorzystywany jest do produkcji syropów wykrztuśnych i szczególnie zalecany jest małym dzieciom. Ciemno bursztynowy miód gryczany – z uwagi na to, że zawiera rutynę, która wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne – polecany jest przy nadciśnieniu i miażdżycy. Uzyskiwany jest z nektaru kwiatów gryki. Po miód wrzosowy powinniśmy sięgać kiedy mamy problemy z nerkami oraz w stanach zapalnych jamy ustnej. Ponadto pomaga w leczeniu prostaty. Miód pozyskiwany z kwiatów rzepaku, zwany miodem rzepakowym ma działanie bakteriobójcze, łagodzi dolegliwości sercowe, wpływa kojąco na stany zapalne górnych dróg oddechowych oraz przyspiesza gojenie się ran. Miód wielokwiatowy zalecany jest alergikom, pomaga w leczeniu anemii, chorób gardła czy serca. Charakteryzuje go żółta barwa, która po skrystalizowaniu przybiera kolor jasnobrunatny.

Miód miodowi nie równy.

Na sklepowych półkach bursztynowy płyn z tradycyjnych polskich pasiek często wypierany jest przez mieszanki miodów sprowadzanych z importu, np. Hiszpanii, Nowej Zelandii, Argentyny czy Chin. Według badań wartość importowanego do Polski miodu z Państwa Środka wzrosła o prawie 200%. Są to często mieszanki gorszej jakości, które dodatkowo mogą zawierać substancje szkodliwe dla organizmu człowieka. Niepokojące jest to, że konsumenci często sięgają po tego rodzaju miody, gdyż są sprzedawane po konkurencyjnych cenach. Dlatego też zdaniem wielu specjalistów istotna jest edukacja konsumentów w zakresie wartości zdrowotnych miodów z polskich pasiek, produkowanych sprawdzonymi, tradycyjnymi metodami. Aneta Walęga, rzecznik firmy Alfa.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.