Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Migrena – co wywołuje silne bóle głowy?

Migrena – co wywołuje silne bóle głowy?
Migrenę charakteryzuje silny, wręcz obezwładniający ból głowy. Migrenę możemy podzielić na dwie grupy:
-migrena bez aury z charakteryzującymi ją objawami: nudnościami, wymiotami, zaburzeniami wzrokowymi
-migrena z aurą, poprzedzona przez błyski świetlne przed oczami.

Przyczyny migreny nie są dokładnie znane, można przypuszczać, że może ją wywoływać spożywanie niektórych pokarmów, stres, hormony, zmiany pogody. W krajach anglojęzycznych przyjęło się zasadę 4C, które najczęściej wywołują migrenę jest to: Chocolate (czekolada), Cheese (ser), Citrus fruit (owoce cytrusowe), Caffeine (kofeina). Przyczyną migreny może być również spożycie dużych ilości alkoholu, szczególnie czerwonego wina lub porto.
Napady migrenowe mogą być spowodowane przez nagłe spadki cukru, zakłada się więc, aby osoby z predyspozycją do ataku migrenowego spożywały regularnie niewielkie posiłki aby utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Warto również sięgnąć po takie produkty spożywcze jak: łosoś, makrela i inne tłuste ryby, które dzięki lekkim właściwościom przeciwzapalnym, mogą pomóc w zapobieganiu bólom migrenowym. Efekty zmiany diety zwykle odczuwane są już po 2-3 miesiącach stosowania.

Niektóre symptomy przepowiadają nadejście migreny, może to być dziwny niepohamowany głód lub pragnienie, wyczerpanie fizyczne czy zmiany nastroju. Dopiero w późniejszym czasie może wystąpić aura. Takie odczucia występują od kilku minut do godziny przed ostrym atakiem bólu migrenowego. Dopiero w późniejszym czasie występują nudności czy wymioty.

Aby złagodzić odruchy wymiotne możemy stosować imbir jako przyprawa do potraw lub w postaci naparu.
Wiele osób, które zmagają się z napadami migrenowymi doświadczają również zaburzeń wzrokowych, a charakterystyczny ból migrenowy pojawia się bez widocznych symptomów przepowiadających.

Napad migrenowy może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Po takim ataku bólowym następuje tzw. „kac”, czyli stan kompletnego wyczerpania.
W bólu pomagają czasem kompresy – gorący na kark i zimny na czoło, rozluźniająca mięśnie i stawy pozycja i zwinięty pod głową ręcznik.
Statystycznie częściej na migreny cierpią kobiety, u których ból migrenowy zbiega się z miesiączką. Tu ewidentnie przyczyną mogą byś zmiany hormonalne. Często przyczyną występowania migreny jest stres, a takie migreny odczuwane są w sobotnie poranki. W większości przypadków jednak migreny występują bez wyraźnej przyczyny.

Czyli podsumowując, aby zapobiec choć w niewielkim stopniu napadom, osoba u której takie migreny występują powinny:
- spożywać lekkie posiłki w równych odstępach czasu, co zapobiega spadkowi cukru
- używać bardzo często imbiru do przyprawiania potraw, lub pić imbirowe napary
- wprowadzić do diety dużo tłustych ryb takich jak łosoś czy makrela
Koniecznie ZREZYGNOWAĆ z
- czekolady, kofeiny, owoców cytrusowych oraz serów
- alkoholu, a w szczególności czerwonego wina i porto.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.