Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Leki a dieta seniora

Leki a dieta seniora
Wiele potraw wchodzi w interakcję z przyjmowanymi lekami i w konsekwencji leki te mogą nie działać tak jak powinny. Jak należy przyjmować leki, żeby zwiększyć ich skuteczność? Czego powinni unikać seniorzy żeby sobie nie zaszkodzić?


Wątroba jest miejscem gdzie leki trafiają wraz z krwią. Wątroba zmienia skład leków, żeby mogły działaś w konkretnym miejscu w organizmie.


Podczas farmakoterapii należy zrezygnować z:
 1. Soku z grapefruita, którego obecność w wątrobie podczas przyjmowania leków może spowodować zaburzenia w działaniu leków: przedawkowania, brak działania lub zatrucia.
 2. Jajek. Nie należy spożywać ich więcej niż 3 tygodniowo, bo mogą wpłynąć niekorzystnie na działanie przyjmowanych leków.
 3. Alkoholu! Jest to najbardziej niebezpieczne połączenie szczególnie z lekami uspokajającymi i nasennymi. Może spotęgować ich działanie, spowodować nadmierne uspokojenie a nawet śmierć. Wydłuża też działanie niektórych leków lub powoduje złe ich przystosowanie. W skrajnych przypadkach leki w połączeniu z alkoholem mogą być toksyczne.
 4. Mleka, które neutralizuje działanie leków osłonowych. Szczególnie niepolecane u osób cierpiących na choroby wrzodowe.
 5. Niektórych serów twardych i dojrzewających, wędzonych ryb i mięsa, ogórków kiszonych, kapusty, oliwek, czerwonego wina i dojrzałych owoców, które zawierają związek chemiczny zwany tyraminą. Tyramina w połączeniu z niektórymi lekami może powodować groźny dla życia nagły wzrost ciśnienia tętniczego. Nawet u osób, które nigdy nie miały problemów z sercem.


Inne połączenia, które niekorzystnie wpływają na działanie leków:
Witamina C i ogórek
świeży ogórek zawiera dużą ilość askorbinozy, która rozkłada witaminę C i dezaktywuje jej działanie.


Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe z grupy NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych) i tłuszcze
Tłusty obiad lub kanapka z dużą ilością masła spowodują, że leki przeciwbólowe nie wchłoną się do organizmu a co za tym idzie – ból na pewno nie minie.


Preparaty wielowitaminowe i błonnik
Warto zrezygnować ze spożywania produktów bogatych w błonnik na 2h przed zażyciem witamin. Błonnik zaburza wchłanianie niektórych związków nawet o 70%.


Leki z grupy NLPZ i czosnek
Spożyte razem niekorzystnie wpływają na krzepliwość krwi i mogą powodować obfitsze krwawienia


Aspiryna na czczo
Może powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka. Dlatego aspirynę należy spożywać po posiłku.


Antybiotyki z czym nie należy łączyć
Antybiotyków z grupy tetracyklin nie należy spożywać w połączeniu z warzywami zawierającymi duże ilości żelaza: np. pietruszka. Antybiotyk pod wpływem żelaza tworzy związki nierozpuszczalny dla organizmu i nieprzyswajalne dla niego. W konsekwencji antybiotyk nie zadziała.
Antybiotyków zawierające teofilinę nie należy przyjmować wraz z czerwoną papryką i jej przetworami. Ma ona w swoim składzie substancję zwiększającą stężenie teofiliny co może powodować wystąpienie skutków ubocznych.
Podczas przyjmowania większości antybiotyków należy zrezygnować ze stosowania preparatów wapnia, mleczkami stosowanymi w nadkwasocie oraz węglem aktywowanym. Leki wchodzą ze sobą w interakcje i nie są wchłaniane do organizmu.Leki najlepiej popijać WODĄ!

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.