Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, leczenie

Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, leczenie
Kamica żółciowa jest jedną z najczęstszych chorób jamy brzusznej. Występuje nawet u 50% społeczeństwa po 65. roku życia . Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.


Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Ból brzucha jest częstą dolegliwością. Czasem związana jest z niestrawnością lub lekkimi niedomaganiami ze strony układu pokarmowego.
Bóle usytuowane w prawym górnym kwadracie brzucha mogą zwiastować groźne dolegliwości takie jak:
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego
 • zapalenie dróg żółciowych
 • kolkę żółciową
 • ostre zapalenie wątroby
 • zapalenie trzustki
 • zapalenie przełyku i innych narządów.


Kto jest narażony na kamicę żółciową?

Do czynników zwiększających ryzyko występowania złogów w pęcherzyku żółciowym możemy zaliczyć:
 • starszy wiek
 • hormonalną terapię zastępczą
 • zaburzenia metaboliczne
 • otyłość
 • cukrzycę
 • czynniki genetyczne
 • stany po resekcji żołądka i jelita cienkiego
 • zespół krótkiego jelita
 • zastój żółci
 • szybka utrata masy ciała (głodzenie)
 • niektóre leki
 • hipertriglicerydemia (czyli wysokie stężenie trójglicerydów we krwi)


Czym właściwie jest kamica żółciowa?

O kamicy żółciowej mówimy wtedy, kiedy w pęcherzu żółciowym znajdują się złogi zbudowane z substancji chemicznych. W prawidłowych warunkach substancje te rozpuszczają się w żółci i są usuwane przez układ pokarmowy. Kamienie żółciowe zbudowane są najczęściej z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów wapniowych i białek. Najczęściej występują kamienie choresterolowo-barwnikowe.


Jakie objawy daje kamica żółciowa?

Kamienie w pęcherzyku żółciowym nawet przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów. Najczęstszym objawem jest kolka żółciowa – nagły napadowy, ostry i niezwykle silny ból zlokalizowany w nadbrzuszu. Ból ten promieniuje do lewego barku lub okolicy międzyłopatkowej. Kolka żółciowa występuje u 75-80% pacjentów z kamicą żółciową. Powoduje ją częściowe lub całkowite zatkanie kanalika żółciowego przez kamień. Ból występuje najczęściej dopiero po zjedzeniu tłustego obfitego posiłku i trwa od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.
Podczas bólu mogą wystąpić także objawy takie jak: nadmierna potliwość, niepokój, nudności oraz wymioty.

Po takim incydencie bólowym kamień cofa się do pęcherzyka żółciowego. W ciągu kilku tygodniu do roku następuje nawrót bólu.

Przedłużające się zatkanie przewodu pęcherzykowego prowadzi do powikłań kamicy pęcherzykowej:

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego:
 • kolka żółciowa
 • temperatura
 • dreszcze
 • zażółcenie skóry
 • wysoka leukocytoza (w morfologii krwi)
 • ból w prawym nadbrzuszu podczas ucisku narastający przy głębokim wdechu
Objawy wodniaka pęcherzyka:
 • rozdęty powiększony pęcherzyk żółciowy wypełniony śluzem
 • temperatura
 • dreszcze


Jakie są sposoby leczenia?

W przypadku niepowikłanej kolki żółciowej można stosować leczenie lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi, które przepisał lekarz. Do momentu ustąpienia bólu należy pozostawać na czczo.

Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania a leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów lekarz może zalecić zabieg chirurgicznego usunięcia pęcherzyka żółciowego wraz ze złogami. Następuje to metodą tradycyjną lub laparoskopową.

Jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu operacyjnego lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne z zastosowaniem kwasu ursodeoksucholowego. Jednak takie leczenie jest długotrwałe i może wynosić nawet 6 miesięcy.


Czy konieczna jest dieta?

Zarówno po ustąpieniu kolki, jak i po radykalnym leczeniu, najważniejsze jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Podstawowym założeniem takiej diety jest jedzenie potraw ubogich w tłuszcze oraz potraw wysokowęglodanowych. Posiłki nie powinny być obfite. W ciągu dnia należy zjeść 5-6 mniejszych porcji.

Należy zrezygnować z pieczenia, lepsze będzie wybieranie potraw duszonych oraz gotowanych. Warto zrezygnować również z tłustego mięsa i ryb oraz z majonezu, margaryny oraz smalcu. Niewskazane są również ostre przyprawy.

W diecie powinny znaleźć się odtłuszczone produkty nabiałowe, chleb pszenny, graham, kasze oraz makarony.


Jak uniknąć kamieni w pęcherzyku żółciowym?

Nie ma jednoznacznych zaleceń w profilaktyce kamicy żółciowej. Ważne jest natomiast przestrzeganie zasad zdrowego żywienia i unikanie nasyconych kwasów tłuszczowych w codziennej diecie.  

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.