Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Kalarepa - właściwości i przepis

Kalarepa - właściwości i przepis
Kalarepa to warzywo zawierające niemalże wszystkie witaminy, pierwiastki mineralne i chroniącą oczy luteinę. Ponadto zawiera związki, które chronią przed rozwojem nowotworów oraz związki bakterio- i grzybobójcze odpowiedzialne między innymi za ochronę przed chorobą wrzodową.


Jak przyrządzać kalarepę?
Młoda, chrupiąca, delikatna i słodkawa w smaku kalarepa jest idealna do jedzenia na surowo. W takiej postaci zachowuje najwięcej właściwości odżywczych. Do sałatek można również dodawać pokrojone liście.
Starsze kalarepy nadają się do zup, surówek, zapiekanek. Można je również faszerować i zapiekać.

Poniżej dla wszystkich Opiekunek przepis na:

kalarepę z patelni z piersią z kurczaka, lub w opcji wegetariańskiej z rukolą.

Zapraszamy!

Składniki:
500 g kalarepy
400g piersi z kurczaka lub 100 g rukola dla opcji wegetariańskiej
2 łyżeczki mąki kukurydzianej
4 łyżki sosu sojowego
5 łyżek oleju
250 g marchwi
1 pęczek zielonej cebulki
150 ml bulionu z kurczaka lub bulionu warzywnego
1 łyżka soku z cytryny
Sól i pieprz

Sposób przygotowania:
Pokroić mięso w drobną kostkę. Wymieszać połowę skrobi kukurydzianej z połową sosu sojowego i 1 łyżką oleju. Włożyć na krótko mięso.

Obrać kalarepę i pokroić w cienkie plasterki. Pokroić cebulkę. Marchew obrać i pokroić w kostkę lub jak ktoś woli w plastry. Bulion wymieszać z pozostałym sosem sojowym, sokiem z cytryny i resztą skrobi kukurydzianej.

Rozgrzać olej na patelni i dodać do niego mięso i smażyć, aż będzie chrupiące. Dołożyć kalarepę i smażyć 2 minuty, następnie marchew i smażyć 2 minuty, następnie dodać dymkę i wszystko razem smażyć przez kolejne 3 minuty. Wlać sos do patelni i doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Gotować jeszcze wszystko przez 1 minutę. Doprawić solą i pieprzem.

Jeśli chcesz wybrać opcję wegetariańską, pomiń pierś kurczaka. Rukolę dodaj na krótko przed końcem gotowania i zamiast bulionu mięsnego dodaj bulion warzywny.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.