Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Jak zapobiegać odleżynom?

Jak zapobiegać odleżynom?
U chorego leżącego, zwłaszcza w bezruchu, odleżyny mogą powstawać błyskawicznie. Najbardziej narażone są okolice kości krzyżowej, krętarzy, kostek bocznych, pięt. Powstawanie odleżyn wywołują siły nacisku, tarcia i tzw. siły ścinające, gdy chory zsuwa się z łóżka.

Dodatkowo rozwojowi odleżyn sprzyja maceracja naskórka, najczęściej pod wpływem moczu.

Podstawową metodą zapobiegania odleżynom jest częsta zmiana pozycji chorego (przynajmniej co 2 godziny w ciągu dnia). Najlepiej, jeżeli chorego odwracają dwie osoby. Jeżeli jesteś sam, przesuwaj chorego na śliskim podkładzie, np. podgumowanym, podtrzymując obie nogi razem; wtedy jedna noga zabezpiecza drugą przed złamaniem. Najlepiej, jeżeli poprosisz pielęgniarkę środowiskową o instruktaż.

Chorego nie należy układać pod kątem 90 stopni, gdyż powstaje wówczas duży nacisk na okolicę krętarzy i kostek. Najbardziej polecane ze względu na profilaktykę odleżyn jest ułożenie chorego pod kątem 30 stopni.

Staraj się również wykonywać kończynami chorego ruchy bierne. Zapobiegać to będzie powstawaniu przykurczów.

Zadbaj o to, by skóra chorego była czysta i dokładnie osuszona po myciu.

Zarówno bielizna pościelowa, jak i osobista powinna być wygładzona, gdyż wszelkie załamania mogą powodować powstawanie zaczerwienień i pęcherzy.

Kilka razy dziennie należy chorego masować, nacierać spirytusem i oklepywać plecy (zapobiegnie to nie tylko odleżynom, ale także zapaleniu płuc).

Koniecznie wyposaż łóżko chorego w materac przeciwodleżynowy. Na rynku dostępnych jest kilka ich typów. Najbardziej polecam materac pneumatyczny, który można kupić w sklepach ze sprzętem medycznym.

Bardzo skuteczne, lecz drogie i trudno dostępne są materace wodne i łóżka przepływowo-powietrzne.

Między nogi chorego nie poruszającego się można włożyć poduszkę lub kółko z granulkami styropianowymi (do nabycia w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym i artykułami medycznymi) lub z siemieniem lnianym. Mniejsze poduszeczki czy kółka mogą zabezpieczać okolice kostek i łokci.

W przypadku pojawienia się zaczerwienienia skóry (pierwszy stopień odleżyny) powinna ona pozostać odsłonięta, wolna od ucisku i sucha. Ustępowanie tej zmiany przyspieszy delikatny masaż pobudzający krążenie. Niektórzy zalecają stosowanie maści lub kremów, np. Alantan, Bephanten. Na pojawiające się płytkie owrzodzenie zaleca się opatrunki hydrokoloidowe. Środków i sposobów leczenia odleżyn jest wiele i trudno tutaj doradzić jeden, szczególnie skuteczny. Przy powiększającej się odleżynie koniecznie skontaktuj się z chirurgiem. Powinien on zbadać w domu Twojego bliskiego i zalecić właściwe leczenie, a w razie potrzeby operować odleżyny chirurgicznie (usunąć martwicze tkanki). Zarówno dla profilaktyki, jak i leczenia odleżyn ważna jest pełnowartościowa wysokobiałkowa dieta.
Autor/źródło: Alzheimer.pl

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.