Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Jak właściwie przechowywać żywność w lodówce?

Jak właściwie przechowywać żywność w lodówce?
Lodówka to miejsce, w którym przechowujemy świeżą żywność, dlatego bardzo ważne jest, aby zachować w niej szczególną czystość i świeżość. Ważne są również sposoby przechowywania żywności, które powinny być uzależnione o rodzaju produktów, które akurat posiadamy. Pani Zofia z Rydułtów podzieliła się z nami jej sposobami na przechowywanie żywności w lodówce.
 1. Produkty typu wędliny czy ser żółty najlepiej trzymać pod przykryciem, jednak nie za szczelnym! Muszą mieć ciągły dopływ powietrza. Ser żółty można spokojnie owinąć przeźroczystą folią kuchenną – dzięki temu nie wyschnie i będzie świeży prze długi czas. Wędliny natomiast najlepiej przechowywać na małym talerzyku lub desce. Jeśli szybko znikają z Waszej lodówki (tak jak z mojej) nie powinny zdążyć wyschnąć. Jeśli mimo to obawiacie się tego, a w dodatku wędlina ma silny zapach, który rozprzestrzenia się na całą lodówkę, można przykryć ją plastikową miseczką.
   
 2. Staram się też – w miarę możliwości – przechowywać w lodówce owoce i warzywa, najczęściej dzięki temu są po prostu dłużej świeże. Nie chowam ich do żadnych woreczków czy pudełek, żeby nie zaparowały. Układam je na zwykłych deskach o krojenia, żeby miały stały dopływ powietrza i jednocześnie żeby nie brudziły półek w lodówce.
   
 3. Jeśli ze śniadania zostaną mi kanapki, chowam je do lodówki. Dzięki temu nadają się do spożycia jeszcze tego samego dnia, w późniejszym czasie. Zawsze jednak przetrzymuję je w woreczkach foliowych, żeby się nie zeschły.
   
 4. Oczywistą i najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie terminów ważności jedzenia. Bardzo pilnuję, aby każdy produkt, który utracił swoją świeżość albo zaczął się psuć wylądował w koszu. Zepsute produkty przyspieszają psucie się tych znajdujących się w ich pobliżu i są często źródłem brzydkich zapachów – nie wspominając o tym, że mogą grozić zatruciem...


Pozdrawiam serdecznie,
Zofia S., Rydułtowy.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.