Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Jak dbać o swoje serce?

Jak dbać o swoje serce?
Drogie Opiekunki i Drodzy Opiekunowie Osób Starszych!
Serce, to drugi po mózgu najważniejszy organ w naszym ciele, dlatego tak ważne jest, aby utrzymać go w pełni zdrowia. Przygotowaliśmy dla Was 5 prostych zasad, które pomogą Wam utrzymać zdrowe serce.


Zasada 1. Aktywność fizyczna dobra na wszystko!
Ogólnie rzecz biorąc, aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasz organizm niezależnie co nam dolega. W przypadku dolegliwości sercowych, odpowiednie ćwiczenia wpływają znacząco na poprawę wydolności serca. Należy pamiętać, aby aktywność była regularna i niezbyt intensywna, szczególnie poleca się marsz z kijkami, czyli tzw. nordic walking, spokojne pływanie i taniec, a także jazda na rowerze w umiarkowanym tempie.

Zasada 2. Ogranicz cholesterol i cukier!
Zarówno nadmiar złego cholesterolu LDL, jak i nadmiar glukozy w organizmie przyczyniają się do kłopotów z układem krążenia, chorób niedokrwiennych serca, a w efekcie do zawału. Warto więc kontrolować te parametry, w czym na pewno pomoże odpowiednio dobrana dieta.

Zasada 3. Jedz więcej fermentowanych produktów mlecznych!
Co ma wspólnego maślanka, kefir, czy jogurt ze zdrowym sercem? Bardzo wiele! Ponieważ zawarte w tych produktach naturalne bakterie, przyczyniają się do wydalania z organizmu większej ilości cholesterolu. Dodatkowo są źródłem wapnia, który prócz pełnienia funkcji naturalnego budulca kości, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego serca.

Zasada 4. Dostarczaj magnezu, potasu i wapnia!
Wszystkie 3 pierwiastki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego serca.
Magnez – jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie układu nerwowego i układu krążenia, dodatkowo buduje odporność organizmu,
Wapń – wspomaga działanie układu krążenia i przede wszystkim buduje nasze kości,
Potas – niezbędny do prawidłowej pracy serca.
Co zatem warto jeść, aby dostarczyć tych składników mineralnych?
Kefir, jogurt naturalny, wszelkie kasze, płatki owsiane, gorzką czekoladę, pomidory, ryby, pieczywo razowe, czy banany.

Zasada 5. Nie zapominaj o badaniach kontrolnych!
Badania kontrolne to najważniejsza zasada, zarówno dla osoby z problemami sercowymi, jak i dla zdrowej, gdyż przedwcześnie wykryte dolegliwości mogą zostać w porę usunięte lub zniwelowane.


Opiekunki i Opiekunowie Osób Starszych!
Choroby układu krążenia od lat znajdują się w czołówce przyczyn zgonów w naszym kraju, dlatego pamiętajcie o:

 • badaniu EKG – osoby po 50. roku życia powinny je robić co roku, natomiast osoby poniżej 50. roku życia co 3-5 lat,
 • pomiarze ciśnienia krwi – podczas każdej wizyty u lekarza, ale nie rzadziej niż co pół roku,
 • pomiarze lipidogramu (czyli pomiarze dobrego i złego cholesterolu oraz trójglicerydów), a także pomiarze poziom cukru we krwi – przy prawidłowych wynikach raz na 2 lata.
Kochani, dbajcie o swoje serca!

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.