Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Jak dbać o stawy?

Jak dbać o stawy?

Drogie Opiekunki, Drodzy Opiekunowie Osób Starszych. Dolegliwości związane ze stawami to powszechnie występujący problem wśród Seniorów. Brak ruchu, niezdrowa dieta, czy przeciążenia fizyczne to jedne z najczęstszych przyczyn występowania problemów ze stawami. Stawy są ruchomymi połączeniami kości, czyli chrząstkami. Te chrząstki chronią powierzchnię kości przed ścieraniem się, a także amortyzują ruch. Z czasem kondycja chrząstek się pogarsza. Dodatkowo nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej czy przeciążenie organizmu wpływają na problemy z funkcjonowaniem stawów.

5 SPOSOBÓW NA DOBRĄ KONDYCJĘ STAWÓW

Odpowiednia profilaktyka może znacząco obniżyć ból i poprawić kondycję stawów. Zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych mogą znacząco wzmocnić układ kostno-stawowy.
Przedstawiamy pięć sposobów na zachowanie dobrej kondycji stawów:

1. Aktywność fizyczna

Nawet umiarkowana aktywność fizyczna jest ogromnym wsparciem dla stawów i kręgosłupa. Decydując się na konkretny rodzaj aktywności fizycznej należy pamiętać o wyborze ćwiczeń, które koncentrują się na wykonywaniu płynnych ruchów. Szczególnie poleca się aqua aerobic, nordic walking czy w miarę możliwości jazda na rowerze.
Opiekunki i Opiekunowie pamiętajcie, że Podopieczni cierpiący na przewlekłe dolegliwości stawów powinni skonsultować zakres ćwiczeń z lekarzem, gdyż niewłaściwy ich dobór może wpłynąć niekorzystnie na stan chorego.

2. Zdrowy styl życia i odpowiednia dieta

Wiele nawyków związanych z wykonywaniem czynności domowych również pogarsza kondycję stawów. Noszenie ciężkich zakupów w jednej torbie czy zgarbiona postawa podczas oglądania telewizora także obciążają stawy. Należy więc o tym pamiętać i zmieniać swoje nawyki.
Dla zachowania sprawnych kości należy także zastosować dietę bogatą w składniki odżywcze, takie jak kwasy omega-3, biało oraz witaminę D i C, które nie tylko poprawiają kondycję stawów, ale także łagodzą dolegliwości takie jak ból, czy sztywnienie stawów. Zaleca się więc spożywać ryby morskie, owoce morza, orzechy, migdały. Należy pamiętać także o spacerach w słoneczne dni, bo to słońce dostarcza najwięcej witaminy D.

3. Utrzymanie właściwej wagi ciała

Odpowiednia waga ciała sprawia, że kości nie są nadmiernie obciążone, ułatwia także systematyczną aktywność fizyczną tak bardzo ważną dla dobrej kondycji stawów. Dowiedziono, że otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób zwyrodnienia stawów.

4. Właściwy dobór obuwia

Odpowiednie obuwie jest kwestią często bagatelizowaną, ale to właśnie właściwe ułożenie stopy w bucie ma znaczenie dla zachowania dobrej kondycji stawu kolanowego i biodrowego.
O odpowiednim obuwiu należy pamiętać nie tylko w przypadku wykonywania aktywności fizycznej, ale także na co dzień, przy wykonywania rutynowych czynności.

5. Odpowiednia regeneracja stawów

Istnieje skuteczna metoda regeneracji stawów, jest nią suplementacja diety. Aby zregenerować stawy, należy dostarczyć odpowiednią ilość kwasu hialuronowego, który poprawi ruchomość stawów, oraz siarczanu chondroityny, który zwiększa elastyczność tkanki chrzęstnej oraz wspiera jej regenerację. Tego rodzaju suplementy diety dostępne są w aptekach.


Drogie Opiekunki, Drodzy Opiekunowie Osób Starszych zachęcajcie więc Podopiecznych do dbania o stawy, wykonując z nimi odpowiednie ćwiczenia oraz stosując dietę również zadbacie o swoje stawy, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.