Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Higiena jamy ustnej u osób starszych - poradnik dla Opiekunek osób starszych

Higiena jamy ustnej u osób starszych - poradnik dla Opiekunek osób starszych
Wiele Opiekunek osób starszych ma pod opieką leżących Seniorów. Jednym z obowiązków przy leżącym Podopiecznym jest toaleta jamy ustnej, którą wykonujemy według poniższych wskazówek.
 
U Podopiecznych niesamodzielnych w jamie ustnej tworzą się osady z zaschniętej śliny, resztek jedzenia, złuszczającego się naskórka czy odkrztuszanej wydzieliny. Mycie samych zębów czy protezy zębowej może nie być wystarczające, dlatego Opiekunka osób starszych powinna również wykonywać higienę błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej. Jak taka czynność wygląda? Jest nic innego jak delikatnie oczyszczanie wewnętrznej strony policzków, dziąseł oraz języka. Czynność tą wykonuje się na przykład za pomocą patyczków kosmetycznych, szpatułki owiniętej kompresem lub palca owiniętego kompresem. Po zakończeniu czynności higienicznych warto wysmarować wewnętrzną część jamy ustnej gliceryną lub oliwą z oliwek. Czynności higieniczne wykonujemy co najmniej 2 razy dziennie.
 
Higiena jamy ustnej u Podopiecznego samodzielnego
Krokiem pierwszym jest przygotowanie wszystkich przedmiotów potrzebnych podczas toalety jamy ustnej. Będą to:
 • szczoteczka do zębów
 • pasta do zębów,
 • ręcznik,
 • kubek z wodą lub płyn do płukania jamy ustnej,
 • płaskie naczynie, na przykład nerkowata miseczka.
 
Wszystkie przedmioty powinny leżeć w zasięgu ręki, na przykład na nocnym stoliku lub krześle. Przed wykonaniem czynności higienicznych należy koniecznie umyć ręce i założyć jednorazowe rękawiczki. Aby zabezpieczyć ubranie Podopiecznego należy podłożyć pod brodę ręcznik lub podkład jednorazowy. Następnie nakładamy na szczoteczkę odrobinę pasty do zębów i podajemy ją Podopiecznemu (jeśli jest w stanie sam umyć sobie zęby) lub myjemy Mu sami zęby. Po skończonym szczotkowaniu podajemy pod brodę miseczkę oraz kubek z wodą w celu opłukania jamy ustnej. Podczas tej czynności unosimy Podopiecznemu lekko głowę. Końcowym etapem będzie wytarcie Podopiecznemu ust.
Na skutek zaburzeń wydzielania śliny, przyjmowania leków i zmniejszonego uczucia pragnienia, bardzo często możemy zaobserwować typową suchość ust. W takim przypadku śluzówka w jamie ustnej musi być dodatkowo nawilżana. Można do tego użyć płukanki z siemienia lnianego lub mięty, 0,5% wodę utlenioną lub roztwór metylocelulozy. Suchość w ustach można również zmniejszyć podając Podopiecznemu do ssania kostki lodu, zimnego ananasa, mrożone owoce, cukierki bez cukru lub gumę go żucia bez cukru.
 
Higiena jamy ustnej u Podopiecznego niesamodzielnego
Krokiem pierwszym jest przygotowanie wszystkich przedmiotów potrzebnych podczas toalety jamy ustnej. Będą to:
 • patyczki kosmetyczne dla niemowląt i małych dzieci,
 • szczoteczka do zębów,
 • pasta do zębów,
 • ręcznik,
 • kubek z wodą lub płyn do płukania jamy ustnej
 • płaskie naczynie, na przykład nerkowata miseczka.
 
Przed wykonaniem czynności higienicznych należy wytłumaczyć Podopiecznemu co zamierzamy zrobić. Następnie należy umyć dokładnie ręce i założyć rękawiczki jednorazowe. Opiekunko osób starszych, pamiętaj aby ułożyć Podopiecznego w pozycji półsiedzącej, lub jeśli nie jest to możliwe - na boku. Czynność ta zapobiegnie zachłyśnięciu się pastą lub płynem do płukania jamy ustnej. Kolejnym krokiem będzie podłożenie pod brodę ręcznika lub śliniak jednorazowego. Następnie prosimy aby Podopieczny otworzył usta. Posługując się patyczkami kosmetycznymi oczyszczamy wnętrze jamy ustnej u Podopiecznego.
 
Higiena jamy ustnej u Podopiecznego z protezami zębowymi
Jeśli Podopieczny jest samodzielny, może umyć protezę sam. W przypadku znacznej niesamodzielności postępuj zgodnie z poniższym:
Wyjmujemy protezę i myjemy ją dokładnie szczoteczką i pastą do zębów. Następnie płuczemy ją pod bieżącą wodą. Pod brodę Podopiecznego podstawiamy miskę lub płaskie naczynie i podajemy płyn, aby mógł On wypłukać jamę ustną. W kolejnym kroku wycieramy Podopiecznemu delikatnie usta i nakładamy pomadkę ochronną lub wazelinę. Na koniec wkładamy Podopiecznemu protezę. Aby utrzymać protezę na miejscu, jeśli nie ma przeciwwskazań, można nałożyć krem do mocowania protez.
 
Rada: Protezy zębowe są dodatkowym czynnikiem drażniącym błonę śluzową jamy ustnej. Jeśli to nie jest konieczne, Opiekunka osób starszych, może zakładać Podopiecznemu protezy zębowe tylko przed posiłkami. W międzyczasie protezy zębowe można przechowywać w kubku z wodą lub płynem do czyszczenia protez zębowych.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.