Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Dieta śródziemnomorska i jej pozytywny wpływ na zdrowie

Dieta śródziemnomorska i jej pozytywny wpływ na zdrowie
Drogie Opiekunki, Drodzy Opiekunowie Osób Starszych!
W obecnych czasach, z każdej strony dochodzą nas informacje o rewelacyjnych sposobach na pozbycie się zbędnych kilogramów. Postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z bardziej popularnych diet, a mianowicie diecie śródziemnomorskiej.


Mianem tej diety, określa się potrawy, które spożywają mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego (głównie Grecy i Włosi) od lat 60-tych. Ten sposób odżywiania stał się popularny ze względu na ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak nadciśnienie, miażdżyca czy otyłość. Co więcej, dieta ta ma pozytywny wpływ na wagę.

Dieta bazuje na dużej ilości zarówno gotowanych jak i surowych warzyw oraz owoców. Dodatkowo stosuje się pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony. Rezygnuje się z mięs, zwłaszcza czerwonego, a zastępuję się go rybami i drobiem. Duża ilość potraw z ziarnami zbóż, orzechami i warzywami strączkowymi stanowi źródło błonnika pokarmowego, który skutecznie chroni przed nowotworem jelita grubego.

Dieta śródziemnomorska przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała, jest lekkostrawna i stosowana w odpowiednich ilościach, dostarcza niezbędną ilość energii, białka i tłuszczu do organizmu. Jest to jeden z najlepszych sposobów na dostarczanie organizmowi witamin, minerałów i błonnika.

Na dobrą jakość tej diety w dużej mierze wpływają nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm bardzo potrzebuje do codziennych procesów życiowych, a które my zwykle dostarczamy w minimalnej ilości.

Stosowanie diety śródziemnomorskiej, to bardziej sposób odżywiania, niż restrykcyjna dieta odchudzająca, a pozbywanie się zbędnych kilogramów jest w tym przypadku „efektem ubocznym”. Według badań, stosowanie tej diety zmniejsza aż o 33% zachorowalność na nowotwór żołądka, obniża także ryzyko zgonu z powodu chorób serca i nowotworów.

Warto wiedzieć, że jest to jedna z nielicznych diet, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych i może być stosowana przez całe życie.


Drogie Opiekunki i Opiekunowie, dieta śródziemnomorska jest bardziej sposobem odżywiania się i stylem życia niż stricte dietą odchudzającą. Hamuje rozwój chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, dodatkowo poprawia zbilansowanie składników odżywczych. Dlatego gdybyśmy mieli polecić Wam dietę poprawiającą Wasze samopoczucie, to byłaby to zdecydowanie dieta śródziemnomorska.

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.