Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa – jak zapobiegać

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa – jak zapobiegać
Bóle kręgosłupa dotyczą ludzi w każdym wieku i mogą mieć różne przyczyny. Wśród kobiet pracujących w opiece nad osobami starszymi możemy mieć do czynienia z chorobą przeciążeniową kręgosłupa.


Choroba przeciążeniowa kręgosłupa może rozwijać się wiele lat. Jej przyczyna związana jest z niewłaściwą eksploatacją kręgosłupa: noszeniem niewłaściwego obuwia, podnoszeniem ciężarów w niewłaściwy sposób, oraz niepotrzebnym schylaniem się podczas sprzątania.
Z powodu niewłaściwego działania siły oraz przeciążeń poszczególne elementy kręgosłupa zużywają się i powodują ból.


Jak zapobiegać chorobie przeciążeniowej kręgosłupa?
 1. Odpowiedni chód
Jedną z przyczyn niewłaściwej eksploatacji kręgosłupa jest nieprawidłowy chód: przygarbiona postawa, powłóczysty krok. Taki sposób chodzenia omija fazę wyprostu bioder, prowadzi do ich przykurczu i powoduje przeciążenie lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Rada: Staraj się chodzić bardziej energicznie i sprężyście.


Błędem jest również chodzenie „na bosaka” po twardej powierzchni (panele, płytki). Powoduje tworzenie się mikrourazów stawów i kręgosłupa.
Rada: chodzenie bez butów wskazane jest tylko po powierzchni amortyzującej takiej jak trawa, piasek, dywan. Do chodzenia po domu wybieraj wsuwane klapki. Dzięki temu nie będziesz musiała schylać się podczas ich ubierania.


Problemy z kręgosłupem mogą mieć również kobiety, które na co dzień chodzą w butach na wysokim obcasie z wąskimi noskami.
Rada: Buty na wysokim obcasie zakładaj tylko na wyjątkowe okazje. Na co dzień wybieraj buty z tworzyw naturalnych, z szerokimi noskami, dobrze stabilizujące staw skokowy. Podeszwa buta powinna być wykonana z miękkich tworzyw amortyzujących, jeśli jest twarda można dokupić amortyzujące wkładki. Obcas w bucie powinien mieć 2-3 cm.

 1. Noszenie zakupów
Wielu z nas nie przywiązuje wagi do noszenia zakupów. Niestety niewłaściwe ich noszenie prowadzi do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i przyczynia się do dolegliwości bólowych.
Rada: rozkładaj ciężar zakupów na dwie ręce. Zapobiegnie to nienaturalnemu pochylaniu się ciała na boki. Używaj toreb z krótkimi uchwytami. Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie zakupów w plecaku lub w torbie z kółkami.

 1. Wstawanie z łóżka
Prawidłowe wstawanie z łóżka może uchronić kręgosłup przed poważnymi kontuzjami. Warto prawidłowe nawyki wstawania z łóżka wpoić również podopiecznym.
Rada: Jeśli leżysz na wznak przekręć się na bok, ugnij nogi, podeprzyj się rękami i opuść nogi na podłogę. Podnieś się z pozycji siedzącej podpierając się rękami o krawędź łóżka. Mięśnie kręgosłupa potrzebują czasu aby „obudzić się” z rana dlatego wszelkie czynności, które wymagają schylania powinno się odłożyć na później.

 1. Podnoszenie przedmiotów
Nieprawidłowe podnoszenie przedmiotów z podłogi może przyczynić się do bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub bólu barku. Nie należy energicznie schylać się po przedmiot. Takie zachowanie znacznie przeciąża kręgosłup i prowadzi do poważnych kontuzji.
Rada: Przykucnij podpierając się kolana lub krzesła i dopiero z takiej pozycji podnieś leżący przedmiot. Nie należy się obracać w trakcie schylania.

 1. Podnoszenie ciężarów
Ciężary należy podnosić z kolan. Wtedy odciążamy kręgosłup. Ciężkie przedmioty, jeśli to możliwe, lepiej przesuwać niż przenosić. Należy przy tym pamiętać, że bezpieczniejsze dla kręgosłupa jest popychanie niż ciągnięcie.


Podnoszenie podopiecznego z podłogi:
Jeśli zdarzy się nam sytuacja, że będziemy musiały przenieść podopiecznego z podłogi na łóżko powinniśmy stanąć za podopiecznym, ugiąć i rozstawić kolana w przysiadzie, uchwycić podopiecznego pod pachy, przeciągnąć go do siebie i stopniowo podnosić się wykorzystując mięśnie nóg.

 1. Sprzątanie
Podczas sprzątania powinniśmy unikać nadmiernego schylania się.
Rada: Wyreguluj rurę odkurzacza aby nie zginać pleców, prasuj na siedząco (deska do prasowania powinna znajdować się na wysokości pasa).

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.