Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Bezglutenowy chleb z kaszy jaglanej

Bezglutenowy chleb z kaszy jaglanej

Smacznie i zdrowo?
Takie połączenia lubimy!


Poniżej prezentujemy autorski przepis Pani Teresy z Łodzi na bezglutenowy chleb z kaszy jaglanej


Najpierw kilka słów o kaszy jaglanej...

Kasza jaglana uważana jest za jedną z najzdrowszych kasz. Posiada bowiem niezwykłą zdolność usuwania toksyn z organizmu. Ponadto odgrywa dużą rolę w przywracaniu równowagi kwasowo-zasadowej naszego układu. Jest lekkostrawna, ma mało skrobii, za to dużo przyswajalnego białka. Nie uczula, gdyż nie zawiera glutenu.

Kasza jaglana ze względu na właściwości rozgrzewające zalecana jest również przy przeziębieniach, czy chorobach górnych dróg oddechowych. Wpływa doskonale na kondycję skóry włosów i paznokci. Jest źródłem witamin z grupy B: B1 tiaminy, B2 ryboflawiny, B6 pirydoksyny oraz żelaza i miedzi.

Należy pamiętać, że kasza jaglana jak każda kasza jest kaloryczna- 100 g kaszy jaglanej to ok. 350 kalorii. Ze względu na wysoki poziom glikemiczny, spożywanie kaszy jaglanej przyczynia się do szybkiego wzrostu cukru we krwi- jednak zawarty w niej krzem poprawia przemianę materii.


BEZGLUTENOWY CHLEB Z KASZY JAGLANEJ (Autorka przepisu: Pani Tersa z Łodzi)

Składniki:
 • Ugotowana kasza jaglana- 1,5 szklanki
 • Mąka orkiszowa- 2 szklanki
 • Płatki owsiane- 2 szklanki
 • Sól- 2 łyżeczki
 • Cukier- 1 łyżeczka
 • Olej- 2 łyżeczki
 • Drożdże- 5 dag
 • Woda
 • Opcjonalnie: można dodać zioła prowansalskie/ suszone pomidory/ oliwki.

Przygotowanie:
 • Pół szklanki kaszy ugotować w 1,5 szklanki wody, od czasu do czasu mieszając,
 • Płatki owsiane zalać 1 szklanką gorącej wody,
 • W osobnej misce wymieszać mąkę z dodatkami (sól, opcjonalnie zioła),
 • Do mąki dodać olej oraz ugotowaną kaszę oraz płatki owsiane- wymieszać,
 • Dodać pokruszone drożdże- wymieszać podsypując cukrem oraz niewielką ilością ciepłej wody,
 • Wyrobione ciasto, nakryć czystą ścierką, odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia.
 • Ciasto przełożyć do wysmarowanej formy.
 • Ciasto włożyć do nagrzanego piekarnika (góra-dół 190 stopni C).
 • W zależności od mocy urządzenia piec 35-45 minut.
Smacznego!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi przepisami, napisz na blog@pronobel.pl

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.