Praca  dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych w Niemczech

Zmiany na blogu [wpis nr 19]

Każdy dzień jest niemal bliźniaczy. Mam nadzieję, że wszystkie traficie na swoje Anny. To możliwe. Od teraz tu na blogu skupię się przede wszystkim na Waszych pytaniach. Czekam oczywiście na następne.

Piszcie do mnie na adres:

blog[małpa]pronobel.pl

Dziś zatrzymam się przy najczęściej zadawanym mi pytaniu. Domyślacie się jego treści? Tak, chodzi o pracę bez znajomości języka niemieckiego. Za każdym razem odpisuję, że nie pomogę. I nie dlatego, że nie chcę, ale dlatego, że takie oferty pojawiają się tutaj bardzo rzadko. A jeżeli już na nie trafimy to nie są one atrakcyjne. Dlaczego? Bo rodziny uważają, że opiekunce posiadającej wyłącznie podstawy języka mogą zapłacić duuuużo, duużo mniejsze pieniądze. Przy tym w większości przypadków muszą radzić sobie z tym same. Odczuła to na własnej skórze moja koleżanka, która uznała, że nauczy się języka na miejscu, w trakcie pracy. Po tygodniu wróciła do Polski i raz na zawsze (a przynajmniej na to wygląda) wybiła sobie z głowy pracę w Niemczech .

O problemach z językiem napisała do mnie także Basia. Jej historia wyjaśnia wszystko. Publikuję jej maila w całości:

„Witaj Mario. Piszę, bo w jednym z postów poruszyłaś sprawę znajomości języka niemieckiego. Sama się na nim nacięłam i chciałabym przestrzec inne dziewczyny, które skuszone tak jak ja perspektywą wysokich zarobków zapominają o zdrowym rozsądku. Agencję pracy oszukałam podając do telefonu w trakcie sprawdzenia języka swoją córkę. Jej wynik nie był najlepszy, ale został zakwalifikowany. I tak wyjechałam. Dukałam ze słownikiem w ręku, nie rozumiejąc przy tym co rodzina i podopieczna do mnie mówią. To był koszmar. Na jednym z for przeczytałam, że to świetny sposób na nauczenie się języka i że warto spróbować. Dziś wiem, że nie warto. Nie tylko że nie nauczyłam się języka, ale było mi zwyczajnie ciężko, z czasem głupio. I to dosłownie wszędzie: w domu, w sklepie, na ulicy. Czułam się jak człowiek drugiej kategorii. Nie wiedziałem czego ci wszyscy ludzie ode mnie chcą. Widziałam postępujące niezadowolenie podopiecznej i miałam świadomość, że sama sobie jestem winna. Po miesiącu wróciłam do Polski (rodzina zgłosiła agencji problem z komunikatywnością) i zaczęłam uczyć się niemieckiego. Wróciłam do Niemiec po 1,5 roku. Nie było idealnie, ale na pewno dużo łatwiej. Nie pracowałam już za 800 €, ale 900. Po kolejnym roku zdobyłam pracę za 1050 € (tę ofertę otrzymałam od Pronobla ;) ). Czyli można nauczyć się języka, ale trzeba mieć solidne postawy. Pozdrawiam. Barbara XXX”

Podsumowując – do Niemiec wyjeżdżać powinny osoby komunikujące się w języku niemieckim przynajmniej dobrze. Można go podszkolić i w niedługim czasie nieźle zarabiać, a o to przecież w tym wszystkim chodzi. Panie które nie znają niemieckiego lub znają tylko jego podstawy powinny zostać w domu i dużo się uczyć!

Jeżeli jednak postanowicie zaryzykować i wyjechać bez znajomości języka to zawsze pytajcie, czy rodzina ma już doświadczenie z opiekunami słabo mówiącymi po niemiecku. Najczęściej takich opiekunów wybierają dla swoich seniorów rodziny po raz pierwszy korzystające z pomocy opiekunki. Robią to nieświadomie, często chcąc zaoszczędzić. Po kilku dniach staje się dla nich jasne, że taka współpraca mija się z celem. Rodzina świadomie wybierająca opiekunkę ze słabą znajomością języka liczy się z idącymi za tym ograniczeniami.

Do usłyszenia!

Nasze certyfikaty

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1 z dnia 2016.05.04); zwanego dalej Rozporządzeniem, informujemy, iż:
 1. Współadministratorami danych osobowych są Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwicach. Dane osobowe przetwarzane są w celu:
  • umieszczenia danych osoby, której te dane dotyczą w bazie kandydatów, prowadzenia postępowań rekrutacyjnych z udziałem osób, których dane dotyczą i podjęcia kontaktu z tą osobą w szczególności w celu przedstawienia jej ofert pracy;
  • zawarcia z osobami, których dane dotyczą umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi i wykonywania tych umów, a także podjęcia czynności służących przygotowaniu zawarcia tych umów.
 2. Podanie danych osobowych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne lecz konieczne do skorzystania z formularza kontaktowego. Dane osobowe są przechowywane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie tych danych. Wycofanie zgody uniemożliwi umieszczenie osoby, której dane dotyczą w bazie kandydatów i wykorzystanie podanych danych osobowych do kontaktu w szczególności w celu przedstawienia tej osobie ofert pracy.
 3. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Osobie, której dane dotyczą przysługuje też prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 4. Dane osobowe klienta mogą być przekazywane podmiotom trzecim – agencjom pośrednictwa oraz zleceniobiorcom administratora danych osobowych w związku z realizacją umowy dotyczącej zapewnienia pomocy osobom starszym i/lub chorym przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.
 5. Dane osobowe są przechowywane przez okres trwania stosunków prawnych wynikających z zawartych umów, a także po ich ustaniu, przez okres przedawnienia roszczeń związanych z realizacją tych umów, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 6. Przysługuje Pani/Panu prawo uzyskania dostępu do własnych danych osobowych, ich sprostowania i usunięcia, a także żądania ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia danych w warunkach określonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych w każdym przypadku zaistnienia podejrzenia, że przetwarzanie jego danych osobowych następuje z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do zawarcia umowy zlecenia/umowy o współpracy w związku z koniecznością identyfikacji strony tej umowy i jej rozliczenia.
 9. Decyzje w oparciu o podane przeze Panią/Pana dane nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany.
 10. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowych danych osobowych, na podstawie wyrażonej Panią/Pana przeze mnie, dobrowolnej i odwołalnej w każdym czasie zgody. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim służyć będą administratorowi danych do realizacji celu wyraźnie określonego w treści wyrażonej przeze mnie zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w formularzu przez współadministratorów - Pronobel sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 oraz DE Pronobel sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gliwicach, ul. Młyńska 8 w celu umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.